Euroopa Meresõiduohutuse Amet

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 22. november 2019, kell 00:44 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö) (mall)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Euroopa Meresõiduohutuse Amet
Lühendnimi: EMSA
Tüüp: Euroopa Liidu organisatsioon
Nimi teistes keeltes: European Maritime Safety Agency
Asutatud: 2002
Asutajad: Euroopa Parlament ja Euroopa Nõukogu
Liikmed: Euroopa Liidu liikmesriigid
Juht: Maja Markovčić Kostelac
Peakorter: Lissabon
Valdkonnad: meresõiduohutus
Tegutsemispiirkonnad: Euroopa Liit
Töökeel(ed): inglise
Koduleht: http://www.emsa.europa.eu

Euroopa Meresõiduohutuse Amet (European Maritime Safety Agency - EMSA) on 2002. aastal Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu määrusega (EÜ) nr 406/2002 asutatud Lissabonis asuv Euroopa Liidu asutus, mille funktsioon on anda tehnilist abi Euroopa Komisjonile ja Euroopa Liidu liikmesriikidele meresõiduohutust ja laevade põhjustatud merereostust käsitlevate õigusaktide väljatöötamisel ja rakendamisel.

Ametile on antud ka operatiivülesanded naftareostusele reageerimise, laevade seire ning laevade kaugtuvastuse valdkonnas.

Ametit juhib tegevdirektor, kelle nimetab ametisse Ameti Haldusnõukogu (Administrative Board), pidades silmas tema teeneid, dokumenteeritud haldus- ja juhtimisoskust ning meresõiduohutuse ja laevade põhjustatud merereostuse vältimise alaseid teadmisi ja kogemusi. Tegevdirektori ametiaeg on viis aastat ning tema ülesanded ja volitused on määratletud ülalnimetatud määrusega.

Haldusnõukogu koordineerib ja kontrollib ameti tööd, võtab vastu tegevdirektori koostatud tööprogrammi, koostab ameti eelarve, vaatab läbi liikmesriikide tehnilise abi taotlused ja määratleb liikmesriikidesse visiitide tegemise vajaduse ning poliitika.

Haldusnõukogu moodustavad esindajad kõigist liidu liikmesriikidest, Islandilt ja Norrast ning neli esindajat Euroopa Komisjonist. Lisaks kuuluvad nõukokku ka hääleõiguseta liikmed, kes esindavad merenduse eri sektoreid. Haldusnõukogu liikmete ametissenimetamise aluseks on nende meresõiduohutuse ja laevade põhjustatud merereostuse vältimise alaste asjakohaste kogemuste ja teadmiste tase.

Haldusnõukogu liikmed valivad enda hulgast kolmeaastase ametiajaga esimehe ja aseesimehe.

Olulise tõuke ameti asutamisele andsid tankerite ERIKA (1999) ja PRESTIGE (2002) katastroofid ning nende tagajärjel tekkinud õlireostused, mis põhjustasid Hispaania ja Prantsusmaa rannikul tohutu keskkonna- ja majanduskahju.

Autor:Jüri Kask

Allikad

Välislingid