Erinevus lehekülje "Avameri" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Avameri''', ka ulgumeri, on mere või ookeani osa, mis jääb väljapoole rannikuvööndit ning kus veemasside väljakujunemises ja liikumises otseselt ei kajastu ranniku mõju. Sõltuv...)
 
P (2 redaktsiooni)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Avameri''', ka ulgumeri, on mere või ookeani osa, mis jääb väljapoole rannikuvööndit ning kus veemasside väljakujunemises ja liikumises otseselt ei kajastu ranniku mõju. Sõltuvalt veekogu iseloomust ja põhjareljeefist võib avamere piir mererannast asuda paarikümne (sisemeredel) kuni paarisaja km kaugusel (ookeanidel). ''Jur'' ookeani- ja merealad väljaspool rannariikide territoriaalmere ([[territoriaalmeri]]) või arhipelaagiliste vete piire. Avameri kuuleb võrdsetel alustel maailma rahvastele, kus kõigil on õigus vabaks laevasõiduks, lendudeks selle kohal, kalapüügiks ([[majandusvöönd]]), allveekaablite ja –torujuhtmete paigaldamiseks ning teadusuuringuteks. Avamerel allub laev ainult lipuriigi seadustele. Erandina võib teise riigi sõjalaev kinni pidada piraatluses või orjakaubanduses kahtlustatavaid laevu, ja lipukontrolliks ([[jälitamisõigus]]). Merede vaba kasutamise põhimõtte formuleeris esimesena hollandi õigusteadlane H. Grotius (1583—1645) teoses „Mare liberum“ (1609), nüüdisajal on see reguleeritud Genfi konventsiooniga (1958) ja ÜRO mereõiguse konventsiooniga.
+
'''Avameri''', ka '''ulgumeri''', on mere või [[ookean]]i osa, mis jääb väljapoole rannikuvööndit ning kus veemasside väljakujunemises ja liikumises otseselt ei kajastu [[rannik]]u mõju. Sõltuvalt veekogu laadist ja põhjareljeefist võib avamere piir mererannast asuda paarikümne ([[sisemeri|sisemeredel]]) kuni paarisaja kilomeetri kaugusel (ookeanidel).
 +
 
 +
[[Mereõigus]]es loetakse avamereks ookeani- ja merealad väljaspool [[rannikuriik]]ide [[territoriaalmeri|territoriaalmere]] või arhipelaagiliste vete piire. Avameri kuulub võrdsetel alustel maailma rahvastele. Seal on kõigil õigus vabaks laevasõiduks, lendudeks avamere kohal, kalapüügiks (vt [[majandusvöönd]]), allveekaablite ja –torujuhtmete paigaldamiseks ning teadusuuringuteks. Avamerel allub laev ainult [[lipuriik|lipuriigi]] seadustele. Erandina võib teise riigi [[sõjalaev]] kinni pidada [[piraatlus]]es või orjakaubanduses kahtlustatavaid laevu, samuti lipukontrolliks (vt [[jälitamisõigus]]).
 +
 
 +
Merede vaba kasutamise põhimõtte formuleeris esimesena hollandi õigusteadlane H. Grotius (1583—1645) teoses „Mare liberum“ (1609), nüüdisajal on see reguleeritud Genfi konventsiooniga (1958) ja [[ÜRO mereõiguse konventsioon]]iga.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
 +
 +
[[Kategooria:Mereõigus]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 16:11

Avameri, ka ulgumeri, on mere või ookeani osa, mis jääb väljapoole rannikuvööndit ning kus veemasside väljakujunemises ja liikumises otseselt ei kajastu ranniku mõju. Sõltuvalt veekogu laadist ja põhjareljeefist võib avamere piir mererannast asuda paarikümne (sisemeredel) kuni paarisaja kilomeetri kaugusel (ookeanidel).

Mereõiguses loetakse avamereks ookeani- ja merealad väljaspool rannikuriikide territoriaalmere või arhipelaagiliste vete piire. Avameri kuulub võrdsetel alustel maailma rahvastele. Seal on kõigil õigus vabaks laevasõiduks, lendudeks avamere kohal, kalapüügiks (vt majandusvöönd), allveekaablite ja –torujuhtmete paigaldamiseks ning teadusuuringuteks. Avamerel allub laev ainult lipuriigi seadustele. Erandina võib teise riigi sõjalaev kinni pidada piraatluses või orjakaubanduses kahtlustatavaid laevu, samuti lipukontrolliks (vt jälitamisõigus).

Merede vaba kasutamise põhimõtte formuleeris esimesena hollandi õigusteadlane H. Grotius (1583—1645) teoses „Mare liberum“ (1609), nüüdisajal on see reguleeritud Genfi konventsiooniga (1958) ja ÜRO mereõiguse konventsiooniga.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.