Erinevus lehekülje "Eesti Laevajuhatajate Selts" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Eesti Laevajuhatajate Selts''' oli organisatsioon, mis asutati 7. augustil 1920 Tallinna-Haapsalu Rahukogu juures. Põhikirja järgi oli seltsi eesmärgiks "kodumaa kaubalaewandust eden...)
 
P
 
(ei näidata 4 kasutaja 10 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Eesti Laevajuhatajate Selts''' oli organisatsioon, mis asutati 7. augustil 1920 Tallinna-Haapsalu Rahukogu juures. Põhikirja järgi oli seltsi eesmärgiks "kodumaa kaubalaewandust edendada ja laevajuhatajate ainelise ja hariduslise seisukorra parandamiseks kaasa aidata.
+
[[Pilt:Tallinna Laewajuhatajate Korpa.jpg.jpg|thumb|Korporatsiooni logo aastast 1919]]
  
Seltsi eellane oli Tallinna Laevajuhtide Korporatsioon, millest esimesed allikad pärinevad aastast 1919. Selle ülesandeks oli koondada Eesti laevaohvitsere ja anda panus, et merendusasjatundjad saaks sõna sekka öelda merendust puudutavate seaduste loomisel vastasutatud ministeeriumite juures.  
+
'''Eesti Laevajuhatajate Selts''' (ELJS) oli organisatsioon, mis asutati 7. augustil 1920 Tallinna-Haapsalu Rahukogu juures. Põhikirja järgi oli seltsi eesmärgiks "kodumaa kaubalaewandust edendada ja laevajuhatajate ainelise ja hariduslise seisukorra parandamiseks kaasa aidata.
  
13.mail 1925 avati Eesti Laevajuhatajate Seltsi Tartu osakond ning 1927. aastal astus ELJS ka rahvusvahelise kaubalaevastiku ohvitseride liidu liikmeks.
+
Seltsi eellane oli Tallinna Laevajuhtide Korporatsioon, millest esimesed allikad pärinevad aastast 1919. Selle ülesandeks oli koondada Eesti laevaohvitsere ja anda panus, et merendusasjatundjad saaksid sõna sekka öelda merendust puudutavate seaduste loomisel vastasutatud ministeeriumite juures.  
  
Otsiti võimalusi tööpuuduse vähendamiseks meremeeste seas. Paluti valitsuselt abi, et riigilaevadele võetaks tööle Meremeeste Liidu liikmeid mereväe ekipaaži meeste asemel, kellel pole mereharidust ning vanaduse tõttu tööta jäänud meremehi paluti eelisjärjekorras tuletornivahtidena tööle võtta. Nõuti täielikku sõna- ja trükivabadust, mis oli noores demokraatlikus ühiskonnas veel uus.
+
Otsiti võimalusi tööpuuduse vähendamiseks meremeeste seas, seisti selle eest, et meremeeste palku tõstetaks, korraldati streike. Paluti valitsuselt abi, et riigilaevadele võetaks tööle [[Eesti Meremeeste Liit|Meremeeste Liidu]] liikmeid mereväe ekipaaži meeste asemel, kellel pole mereharidust, ning vanaduse tõttu tööta jäänud meremehi paluti eelisjärjekorras tuletornivahtidena tööle võtta. Nõuti täielikku sõna-ja trükivabadust, mis oli noores demokraatlikus ühiskonnas veel uus.
 +
 
 +
1920. aastal seisid seltsi liikmed seisid vastu [[Kõpu tuletorn]]i kustutamisele.
 +
 
 +
13. mail 1925 avati Eesti Laevajuhatajate Seltsi Tartu osakond. [[Johan Pitka]] võeti seltsi auliikmeks 4. oktoobril 1925. Aastail 1925-1927 oli Eesti Laevajuhatajate Selts ajakirja [[Laevandus]] kirjastaja. 1927. aastal kirjastati York-Antwerpeni reeglid eesti keeles. 1927. aastal astus ELJS ka rahvusvahelise kaubalaevastiku ohvitseride liidu liikmeks.
 +
 
 +
Viimased Laevajuhatajate Seltsi tegevusest säilinud dokumendid pärinevad 1936. aastast.
 +
 
 +
2008. aastast tegutsev [[Eesti Laevajuhtide Liit]] peab ELJS-i oma eelkäijaks.
 +
 
 +
==Välislingid==
 +
* Eesti Laevajuhatajate Seltsiga seotud kirjed [http://tartu.ester.ee/search~S1*est?/aEesti+Laevajuhatajate+Selts./aeesti+laevajuhatajate+selts/-3%2C-1%2C0%2CB/exact&FF=aeesti+laevajuhatajate+selts&1%2C3%2C ESTERi arhiivis]
 +
* ELJS-ist laevajuhtide liidu [http://www.laevajuhid.ee/index.php/eljs  veebilehel]
 +
 
 +
Autor: Marek Kotsulim
 +
 
 +
[[Kategooria:Kollektiiv]]

Viimane redaktsioon: 10. juuni 2015, kell 01:08

Korporatsiooni logo aastast 1919

Eesti Laevajuhatajate Selts (ELJS) oli organisatsioon, mis asutati 7. augustil 1920 Tallinna-Haapsalu Rahukogu juures. Põhikirja järgi oli seltsi eesmärgiks "kodumaa kaubalaewandust edendada ja laevajuhatajate ainelise ja hariduslise seisukorra parandamiseks kaasa aidata.”

Seltsi eellane oli Tallinna Laevajuhtide Korporatsioon, millest esimesed allikad pärinevad aastast 1919. Selle ülesandeks oli koondada Eesti laevaohvitsere ja anda panus, et merendusasjatundjad saaksid sõna sekka öelda merendust puudutavate seaduste loomisel vastasutatud ministeeriumite juures.

Otsiti võimalusi tööpuuduse vähendamiseks meremeeste seas, seisti selle eest, et meremeeste palku tõstetaks, korraldati streike. Paluti valitsuselt abi, et riigilaevadele võetaks tööle Meremeeste Liidu liikmeid mereväe ekipaaži meeste asemel, kellel pole mereharidust, ning vanaduse tõttu tööta jäänud meremehi paluti eelisjärjekorras tuletornivahtidena tööle võtta. Nõuti täielikku sõna-ja trükivabadust, mis oli noores demokraatlikus ühiskonnas veel uus.

1920. aastal seisid seltsi liikmed seisid vastu Kõpu tuletorni kustutamisele.

13. mail 1925 avati Eesti Laevajuhatajate Seltsi Tartu osakond. Johan Pitka võeti seltsi auliikmeks 4. oktoobril 1925. Aastail 1925-1927 oli Eesti Laevajuhatajate Selts ajakirja Laevandus kirjastaja. 1927. aastal kirjastati York-Antwerpeni reeglid eesti keeles. 1927. aastal astus ELJS ka rahvusvahelise kaubalaevastiku ohvitseride liidu liikmeks.

Viimased Laevajuhatajate Seltsi tegevusest säilinud dokumendid pärinevad 1936. aastast.

2008. aastast tegutsev Eesti Laevajuhtide Liit peab ELJS-i oma eelkäijaks.

Välislingid

Autor: Marek Kotsulim