Erinevus lehekülje "Käitur" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''Käitur''' ehk '''propulsiivseade''' on [[laev]]a liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid ([[sõuratas]], [[sõukruvi]], [[tiivikkäitur]]), kui kasutatakse ka [[jugakäitur]]it.
+
'''Käitur''' ehk '''propulsiivseade''' on [[laev]]a liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid ([[sõuratas]], [[sõukruvi]], [[tiivikkäitur]]), kuid kasutatakse ka [[jugakäitur]]it.
  
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Käiturid| ]]
 
[[Kategooria:Käiturid| ]]

Redaktsioon: 18. juuni 2013, kell 22:30

Käitur ehk propulsiivseade on laeva liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), aerude, mõlade ja purjedega. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid (sõuratas, sõukruvi, tiivikkäitur), kuid kasutatakse ka jugakäiturit.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.