Erinevus lehekülje "Käitur" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
 
(ei näidata sama kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Käitur''' ehk '''propulsiivseade''' on [[laev]]a liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid ([[sõuratas]], [[sõukruvi]], [[tiivikkäitur]]), kuid kasutatakse ka [[jugakäitur]]it.
+
'''Käitur''', ka '''propulsiivseade''', on [[laev]]a liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid - sõuseadmed või sõuajamid ([[sõukruvi]], [[asimuutkäitur]], [[tiivikkäitur]], [[sõuratas]]), kuid kasutatakse ka [[jugakäitur]]it ja propellerit ([[hõljuk]]itel ja [[laugur]]itel).
  
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Käiturid| ]]
 
[[Kategooria:Käiturid| ]]

Viimane redaktsioon: 4. aprill 2019, kell 02:19

Käitur, ka propulsiivseade, on laeva liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), aerude, mõlade ja purjedega. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid - sõuseadmed või sõuajamid (sõukruvi, asimuutkäitur, tiivikkäitur, sõuratas), kuid kasutatakse ka jugakäiturit ja propellerit (hõljukitel ja lauguritel).

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.