Erinevus lehekülje "Käitur" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P
1. rida: 1. rida:
'''Käitur''' ehk '''propulsiivseade''' on laeva liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid ( [[sõuratas]], [[sõukruvi]], [[tiivikkäitur]]), harva kasutatakse [[jugakäitur]]it.
+
'''Käitur''' ehk '''propulsiivseade''' on [[laev]]a liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), [[aer]]ude, [[mõla]]de ja [[puri|purjedega]]. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid ([[sõuratas]], [[sõukruvi]], [[tiivikkäitur]]), kui kasutatakse ka [[jugakäitur]]it.
 +
 
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
[[Kategooria:Käiturid]]
+
[[Kategooria:Käiturid| ]]

Redaktsioon: 18. juuni 2013, kell 22:29

Käitur ehk propulsiivseade on laeva liikumapanevat jõudu tekitav seade. Esimeseks käituriks olid oletatavasti inimese käed, kui ta ujuval puutüvel istudes sõudis kätega üle mingi veekogu. Aegade jooksul on inimene oma veesõidukit pannud liikuma ridva (udja), aerude, mõlade ja purjedega. Praeguseks on laevadel valdavalt labakäiturid (sõuratas, sõukruvi, tiivikkäitur), kui kasutatakse ka jugakäiturit.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.