Erinevus lehekülje "Kai" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (3 redaktsiooni)
7. rida: 7. rida:
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
  
Tänapäeval ehitatakse kaisid sageli otstarbe järgi erinevalt. Näiteks [[tanker]]ite laadimiseks-lossimiseks piisab kerge sõrestikuga käiguteedest pollarite vahel, sest tankereid lastitakse-lossitakse torujuhtmete abil.
+
Tänapäeval ehitatakse kaisid sageli otstarbe järgi erinevalt. Näiteks [[tanker]]ite laadimiseks-lossimiseks piisab kerge sõrestikuga käiguteedest pollarite vahel, sest tankereid lastitakse-lossitakse torujuhtmete abil. Parvlaevade ja veeremlaevade sildumiseks on aga vajalik kai[[ramp]].
 
<gallery>
 
<gallery>
 
Pilt:reisikai.jpg|Reisisadama kai kõrgete pollarite, vedrudel vendrite ja reisijakoridoridega Vanasadamas
 
Pilt:reisikai.jpg|Reisisadama kai kõrgete pollarite, vedrudel vendrite ja reisijakoridoridega Vanasadamas

Redaktsioon: 8. september 2017, kell 00:48

Kai (hollandi kaje, pr quai) on piki või põiki kallast paiknev rajatis laevade sildumiseks sadamas, reisijate maabumiseks ja laevale minekuks ning laevade lastimiseks ja lossimiseks.

Kaide konstruktsioonis kasutatakse kärgkaste, puit-, raudbetoon- või terasvaiadest sulundseinu, kivi- ja betoonmassiivplokke. Kaidel paiknevad laevade kinnitamiseks pollarid, laadimisseadmed (kraanad jm.), juurdepääsuteed ja laod.

Ujuvkaisid rajatakse pontoonidest suurte veepinnakõikumistega kohtadesse (tõusu ja mõõnaga sadamaisse, jõgedele).

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.



Tänapäeval ehitatakse kaisid sageli otstarbe järgi erinevalt. Näiteks tankerite laadimiseks-lossimiseks piisab kerge sõrestikuga käiguteedest pollarite vahel, sest tankereid lastitakse-lossitakse torujuhtmete abil. Parvlaevade ja veeremlaevade sildumiseks on aga vajalik kairamp.