Erinevus lehekülje "Kambüüs" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Uus lehekülg: ''''Kambüüs''' on laevaköök, laevaruum(id), mille suurus, sisustus, vajalike abiruumide arv ja teenindava personali arv kavandatakse sõltuvalt konkreetse laevatüüb...')
 
15. rida: 15. rida:
  
 
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
 
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
[[Kategooria: Laevaseadmed]]
+
[[Kategooria: Laevaruumid]]

Redaktsioon: 27. märts 2019, kell 11:45

Kambüüs on laevaköök, laevaruum(id), mille suurus, sisustus, vajalike abiruumide arv ja teenindava personali arv kavandatakse sõltuvalt konkreetse laevatüübi meeskonna (ja reisijate) arvukusest, planeeritavate reiside kestusest, sõidupiirkonnast ja toiduvarude täiendamise võimalustest.

Kambüüsi sisustus ja abiruumide paigutus peab tagama toidu käitlemise ohutuse. Reeglina paigutatakse kambüüs võimalikult lähedale messile ja välditakse otsene läbipääs kõrvalistesse laevaruumidesse ja välistekile.

Ohutusnõuetega seoses peab olema kambüüsis tulekahju signalisatsioonisüsteem ja pliitidel, horisontaalsetel töötluspindadel ja riiulitel turvapiirded vältimaks laeva õõtsumisel nõude ja esemete libisemist maha.

Kambüüsid võeti purjelaevadel sellekohaste laevaruumidena kasutusele 15. sajandil. Senini kasutati merel toidu valmistamiseks peamiselt laeva peatekile paigaldatud tellistest või malmist valmistatud ahju või pliiti, milliseid nimetati samuti kambüüsiks.

Autor: Jüri Kask

Allikad

  • [[1]] Nõuded laevapere liikme laeval majutamise tingimustele. Vastu võetud 10.07.2014 nr 112
  • Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986