Erinevus lehekülje "Kambüüs" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(toim)
1. rida: 1. rida:
'''Kambüüs''' on [[laev]]aköök, [[laevaruum]](id), mille suurus, sisustus, vajalike abiruumide arv ja teenindava personali arv kavandatakse  sõltuvalt konkreetse laevatüübi [[meeskond|meeskonna]] (ja reisijate) arvukusest, planeeritavate reiside kestusest, sõidupiirkonnast ja toiduvarude täiendamise võimalustest.                                                                                                                                                             
+
'''Kambüüs''' on [[laev]]aköök, [[laevaruum]](id), mille suurus, sisustus, vajalike abiruumide arv ja teenindava personali arv kavandatakse  sõltuvalt konkreetse laevatüübi [[laevapere]] (ja reisijate) arvukusest, planeeritavate reiside kestusest, sõidupiirkonnast ja toiduvarude täiendamise võimalustest.                                                                                                                                                             
  
Kambüüsi sisustus ja abiruumide paigutus peab tagama toidu käitlemise ohutuse. Reeglina paigutatakse kambüüs võimalikult lähedale [[mess]]ile ja välditakse otsene läbipääs kõrvalistesse laevaruumidesse ja välistekile.                                                                                                                 
+
Kambüüsi sisustus ja abiruumide paigutus peab tagama toidu käitlemise ohutuse. Üldjuhul paigutatakse kambüüs võimalikult lähedale [[mess]]ile ja välditakse otsest läbipääsu kõrvalistesse laevaruumidesse ja välistekile.                                                                                                                 
  
Ohutusnõuetega seoses peab olema kambüüsis tulekahju signalisatsioonisüsteem ja pliitidel, horisontaalsetel töötluspindadel ja riiulitel turvapiirded vältimaks laeva [[õõtsumine|õõtsumisel]] nõude ja esemete libisemist maha.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
+
Ohutusnõuetega seoses peab olema kambüüsis tulekahju signalisatsioonisüsteem ning pliitidel, horisontaalsetel töötluspindadel ja riiulitel turvapiirded, vältimaks laeva [[õõtsumine|õõtsumisel]] nõude ja esemete libisemist maha.                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
  
Kambüüsid võeti [[purjelaev]]adel sellekohaste laevaruumidena kasutusele 15. sajandil. Senini kasutati merel toidu valmistamiseks peamiselt laeva [[peatekk|peatekile]] paigaldatud tellistest või malmist valmistatud ahju või pliiti, milliseid nimetati samuti kambüüsiks.  
+
Kambüüsid võeti [[purjelaev]]adel sellekohaste laevaruumidena kasutusele 15. sajandil. Seni kasutati merel toidu valmistamiseks peamiselt laeva [[peatekk|peatekile]] paigaldatud tellistest või malmist valmistatud ahju või pliiti ning neid nimetati samuti kambüüsiks.  
  
 
Autor: [[Jüri Kask]]
 
Autor: [[Jüri Kask]]
11. rida: 11. rida:
 
==Allikad==
 
==Allikad==
 
*[[MerLe]]                                                                                                             
 
*[[MerLe]]                                                                                                             
 +
*[https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014174 Nõuded laevapere liikme laeval majutamise tingimustele] Vastu võetud 10.07.2014 nr 112
 +
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
  
*[[https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014174]] Nõuded laevapere liikme laeval majutamise tingimustele. Vastu võetud 10.07.2014 nr 112                                                                                                                                               
 
 
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
 
 
[[Kategooria: Laevaruumid]]
 
[[Kategooria: Laevaruumid]]

Redaktsioon: 28. märts 2019, kell 00:27

Kambüüs on laevaköök, laevaruum(id), mille suurus, sisustus, vajalike abiruumide arv ja teenindava personali arv kavandatakse sõltuvalt konkreetse laevatüübi laevapere (ja reisijate) arvukusest, planeeritavate reiside kestusest, sõidupiirkonnast ja toiduvarude täiendamise võimalustest.

Kambüüsi sisustus ja abiruumide paigutus peab tagama toidu käitlemise ohutuse. Üldjuhul paigutatakse kambüüs võimalikult lähedale messile ja välditakse otsest läbipääsu kõrvalistesse laevaruumidesse ja välistekile.

Ohutusnõuetega seoses peab olema kambüüsis tulekahju signalisatsioonisüsteem ning pliitidel, horisontaalsetel töötluspindadel ja riiulitel turvapiirded, vältimaks laeva õõtsumisel nõude ja esemete libisemist maha.

Kambüüsid võeti purjelaevadel sellekohaste laevaruumidena kasutusele 15. sajandil. Seni kasutati merel toidu valmistamiseks peamiselt laeva peatekile paigaldatud tellistest või malmist valmistatud ahju või pliiti ning neid nimetati samuti kambüüsiks.

Autor: Jüri Kask

Allikad