Erinevus lehekülje "Kapten" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Kapten''' (pr ''capitaine'' < hilislad ''capitaneus''), laeva ja laevapere ainujuht (laevajuht), kelle korraldusi (mis on antud tema võimkonna piires) peavad kõik laeval viibi...)
 
1. rida: 1. rida:
'''Kapten''' (pr ''capitaine'' < hilislad ''capitaneus''), laeva ja [[laevapere]] ainujuht ([[laevajuht]]), kelle korraldusi (mis on antud tema võimkonna piires) peavad kõik laeval viibivad isikud tõrkumata täitma (sellest ka ütlus: kapten laevas – jumal taevas); ka kõrgema ametiastmega isiku viibimine laeval ei piira kapteni võimupiire ega vabasta teda vastutusest. Marel ja välissadamais on kapten oma ametiala piires riigi ning laeva- ja laadungiomaniku seaduslik esindaja. Kapteni õigused ja kohustused on kindlaks määratud vastavas teenistusmäärustikus. Laeva hukkumisel lahkub kapten laevalt viimasena. See nõue on paljude mereriikide seadustes, Prantsusmaal juba aastast 1765. Vt. ka [[lipukapten]], [[metskapten]].
+
'''Kapten''' (pr ''capitaine'' < hilislad ''capitaneus''), laeva ja [[laevapere]] ainujuht ([[laevajuht]]), kelle korraldusi (mis on antud tema võimkonna piires) peavad kõik laeval viibivad isikud tõrkumata täitma (sellest ka ütlus: ''kapten laevas – jumal taevas''); ka kõrgema ametiastmega isiku viibimine laeval ei piira kapteni võimupiire ega vabasta teda vastutusest. Marel ja välissadamais on kapten oma ametiala piires riigi ning laeva- ja laadungiomaniku seaduslik esindaja. Kapteni õigused ja kohustused on kindlaks määratud vastavas teenistusmäärustikus. Laeva hukkumisel lahkub kapten laevalt viimasena. See nõue on paljude mereriikide seadustes, Prantsusmaal juba aastast 1765. Vt. ka [[lipukapten]], [[metskapten]].
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}

Redaktsioon: 26. september 2011, kell 16:28

Kapten (pr capitaine < hilislad capitaneus), laeva ja laevapere ainujuht (laevajuht), kelle korraldusi (mis on antud tema võimkonna piires) peavad kõik laeval viibivad isikud tõrkumata täitma (sellest ka ütlus: kapten laevas – jumal taevas); ka kõrgema ametiastmega isiku viibimine laeval ei piira kapteni võimupiire ega vabasta teda vastutusest. Marel ja välissadamais on kapten oma ametiala piires riigi ning laeva- ja laadungiomaniku seaduslik esindaja. Kapteni õigused ja kohustused on kindlaks määratud vastavas teenistusmäärustikus. Laeva hukkumisel lahkub kapten laevalt viimasena. See nõue on paljude mereriikide seadustes, Prantsusmaal juba aastast 1765. Vt. ka lipukapten, metskapten.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.