Erinevus lehekülje "Konteineriterminal" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Uus lehekülg: ''''Konteineriterminal''' on terminal, kus käideldakse konteinereid. ==Konteineriterminali seadmed== Merekonteinerite teisaldamiseks vajalikke seadmeid on mitme otstarbe ja erin...')
(Erinevus puudub)

Redaktsioon: 4. detsember 2019, kell 12:13

Konteineriterminal on terminal, kus käideldakse konteinereid.

Konteineriterminali seadmed

Merekonteinerite teisaldamiseks vajalikke seadmeid on mitme otstarbe ja erineva tootlusega. Ajalooliselt toimusid esimesed merekonteinerite (sisuliselt multimodaalse veonduse jaoks kohandatud konteinerite) tõsted kaldalt/veoautolt laevale ja tagasi (portaal)kraanaga, kusjuures abivahendiks oli kraana konksu otsa paigutatud raam ning konteineri täpsemaks käsipaigalduseks ettenähtud trossid (vt pildid esimeste merekonteinerite laadimisest 26. aprillil 1956. aastal Newarki sadamas spetsiaalselt ümberehitatud tankerile IDEAL X). https://rhamlett.files.wordpress.com/2015/06/idealx-19561.jpg

Aastakümnete jooksul toimunud konteinervedude tormiline areng tõi suuri muudatusi ka konteinerite käsitlusseadmetes. Konteineriterminalide esmaseks ülesandeks on korraldada tulemuslikult ja ohutult laevade vastuvõttu/sildumist, saabunud ja väljuvate konteinerite lossimist/laadimist ning nende ladustamist.

Konteinerikraanad (gantry cranes)

  • STS (Ship-to-shore) container crane - a large dockside gantry crane – suure võimsusega statsionaarne konteinerikraana laevade lossimiseks ja laadimiseks. Tähtis on noole ulatus, et oleks võimalik ka kõige laiema (kuni 60 m) konteinerlaeva merepoolse rea laadimine standardse massiga konteineritega (max 30,48-32,50 tonni).

https://www.liebherr.com/en/gbr/products/maritime-cranes/port-equipment/container-bridges/ship-to-shore-container-cranes.html

  • RMG (Rail-mounted-gantry) crane – täielikult elektriga töötav rööbastel konteinerikraana, sildkraana. Tänu kõrgele ja laiale portaalile on tootlikus väga hea. Kasutatakse konteineriterminalide laoplatsidel hoiustamise või maapealse transpordi ümberlaadimisel.

https://www.alibaba.com/product-detail/Rail-mounted-container-gantry-cranes-RMG-_106192831.html

  • RTG (rubber tyre gantry) cranekummiratastel konteinerikraana. Kasutatakse samuti peamiselt laoplatsidel konteinerite ja maapealse transpordi ümberlaadimiseks. Tootlikus mõnevõrra väiksem kui RMG-l, kuid mobiilsus on palju suurem, sest energiaallikaks on tavaliselt diiselmootor. Suudab käidelda 3–5 konteinerit kõrguses ja 5–8 konteinerit laiuses.

https://www.konecranes.com/sites/default/files/2012-migration/images-archived/Pressreleases/pressrelease_EN_hrp_RTGIMG0001.gif

  • Portal slewing cranepöördkraana. Kui konteinerikraanad liigutavad lasti kolmes tasapinnas, siis pöördkraanad said oma noolt ka pöörata vertikaalse telje ümber. Pöördkraanad olid sadamates levinud enne konteineriajastut.

https://www.sanyglobal.com/product/SMQG4043S.html

Erinevad tõstukid ja laadurid

  • Straddle carriersharktõstuk, konteinerivirnasti. Neljal ratasjalal kõrge raam, võib olla juhiga või ilma, ning seda kasutatakse terminalisiseseks transpordiks lühikestel vahemaadel, rohkem aga konteinerite virnastamiseks ning maanteetranspordi laadimiseks.
  • Reach stackerkonteinerivirnasti, virnasti - keskmistes ja väiksemates terminalides kasutatud konteinerite teisaldaja, mis tänu oma kõrgele manööverdusvõimele suudab kiiresti käideleda konteinereid väiksemates kõrgustes ja ulatuses. Haarats kinnitub konteineri ülaosas ja hüdraulikaga töötava teleskoopmasti abil on konteinreid võimalik virnastada kiiresti ning täpselt.

http://www.antverpia.org/index.php/en/training/rolling-equipment/reach-stacker

  • Forklift truckkahveltõstuk – erinevalt virnastist tõstab ta konteinereid, paigutades kahvli haarad põrandas paiknevatesse pesadesse.
  • Container handlerkonteinerilaadur – peamiselt tühjade konteinerite virnastamisel kasutatav tõstuk, konteiner haaratakse küljelt.

https://www.hyster.com/emea/en-gb/product-range/product-overview/container-handlers/6-9-high-empty-container-handlers/