Erinevus lehekülje "Navigatsioonimärgid" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Uus lehekülg: ''''Navigatsioonimärgid''' (meremärgid) tähistavad laevateed, ohtu või teatud eripiirkonda avamerel, ranniku- ja sisevetes, tagades sellega ohutu meresõidu. Navigatsioon...')
 
(toim)
1. rida: 1. rida:
'''Navigatsioonimärgid''' (meremärgid) tähistavad [[laevatee]]d, ohtu või teatud eripiirkonda avamerel, ranniku- ja sisevetes, tagades sellega ohutu meresõidu.
+
'''Navigatsioonimärgid''' (meremärgid) tähistavad [[laevatee]]d, ohtu või teatavat eripiirkonda avamerel, ranniku- ja sisevetes, tagades sellega ohutu meresõidu.
  
 
Navigatsioonimärkide klassifitseerimine vt.joonis  
 
Navigatsioonimärkide klassifitseerimine vt.joonis  
5. rida: 5. rida:
 
                                                                                      
 
                                                                                      
 
[[Pilt:Navigatsioonimarkidejaotus.jpg|thumb|cetnre|Navigatsioonimärgid]]
 
[[Pilt:Navigatsioonimarkidejaotus.jpg|thumb|cetnre|Navigatsioonimärgid]]
*'''ujuvmärgid''' - veekogu põhja ankurdatud ujuvad seadmed (suuremõõtmelised ujuvmärgid nagu [[tulelaev]] ja [[LANBY]], [[poi]], [[tooder]]). Ujuvmärgid on jaotatud [[Rahvusvahelise Meremärkide ja Tuletorniadministratsioonide Liidu (International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities – IALA)]] poolt [[kardinaalmärk]]ideks ja [[lateraalmärk]]ideks ning [[teljemärk]]ideks, [[ohumärk]]ideks ja [[erimärk]]ideks.
+
*'''ujuvmärgid''' on veekogu põhja [[ankurdama|ankurdatud]] ujuvad seadmed, sh suuremõõtmelised ujuvmärgid, nagu [[tulelaev]] ja [[LANBY]], [[poi]] või [[tooder]]). Rahvusvaheline Meremärkide ja Tuletorniadministratsioonide Liit (''International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities'' [[IALA]]) on jaotanud ujuvmärgid [[kardinaalmärk]]ideks ja [[lateraalmärk]]ideks ning [[teljemärk]]ideks, [[ohumärk]]ideks ja [[erimärk]]ideks.
*'''püsimärgid''' - kaldal või [[madalal]] paiknevad eriotstarbelised rajatised ([[tuletorn]], [[tulepaak]], [[päevamärk]]), ümbritsevast keskkonnast esilekerkivad ehitised või looduslikud objektid. Püsimärke on võimalik kasutada laevajuhil ka oma asukoha kindlaks määramiseks.
+
*'''püsimärgid''' on kaldal või [[madal]]al paiknevad eriotstarbelised rajatised - [[tuletorn]], [[tulepaak]], [[päevamärk]]) -, need on ümbritsevast keskkonnast esilekerkivad ehitised või looduslikud objektid. [[Laevajuht]] saab püsimärke kasutada ka [[laev]]a asukoha kindlaksmääramiseks.
Navigatsioonimärke võib jagada ka:
+
 
*Valgustatud (laternaga)/valgusoptilise aparatuuriga) navigatsioonimärkideks;
+
Navigatsioonimärke võib jaotada ka:
* Valgustamata navigatsioonimärkideks.  
+
*valgustatud (laternaga või valgusoptilise aparatuuriga) navigatsioonimärkideks
Navigatsioonimärk võib kanda [[udusignaal]]e andvaid vahendeid ning (aktiivseid) radarivastajaid ja (passiivseid) radaripeegeldeid navigatsiooni hõlbustamiseks ja märgi paremaks tuvastamiseks.  
+
*valgustamata navigatsioonimärkideks.
 +
 
 +
Navigatsioonimärk võib kanda [[udusignaal]]e andvaid vahendeid ning (aktiivseid) radarivastajaid ja (passiivseid) radaripeegeldeid navigatsiooni hõlbustamiseks ja märgi paremaks tuvastamiseks.
  
 
Autorid: Tiit Palgi ja Ly Saukas
 
Autorid: Tiit Palgi ja Ly Saukas
  
==Viited==
+
==Välislingid==
{{http://www.vta.ee/navigatsioonimarkide-andmekogu/}}
+
[http://www.vta.ee/navigatsioonimarkide-andmekogu Veeteede Ameti navigatsioonimärkide andmekogu]
  
 
==Allikad==
 
==Allikad==
 
+
*[[MerLe]]
{{Mereleksikon}}
+
*Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
 
+
*Navigatsioonimärgistuse kavandamise, rajamise, rekonstrueerimise, paigaldamise, järelevalve ja märgistusest teavitamise nõuded ning kord.
 
 
„МОРСКОЙ ЭНЦИКЛОПЕДИЧЕСКИЙ СПРАВОЧНИК“ „Судостроение“ Л. 1986.
 
 
 
Navigatsioonimärgistuse kavandamise, rajamise, rekonstrueerimise, paigaldamise, järelevalve ja märgistusest teavitamise nõuded ning kord.
 
  
 
[[Kategooria: Hüdrograafia]]
 
[[Kategooria: Hüdrograafia]]

Redaktsioon: 17. mai 2016, kell 01:33

Navigatsioonimärgid (meremärgid) tähistavad laevateed, ohtu või teatavat eripiirkonda avamerel, ranniku- ja sisevetes, tagades sellega ohutu meresõidu.

Navigatsioonimärkide klassifitseerimine vt.joonis "Navigatsioonimärgid”.

Navigatsioonimärgid

Navigatsioonimärke võib jaotada ka:

  • valgustatud (laternaga või valgusoptilise aparatuuriga) navigatsioonimärkideks
  • valgustamata navigatsioonimärkideks.

Navigatsioonimärk võib kanda udusignaale andvaid vahendeid ning (aktiivseid) radarivastajaid ja (passiivseid) radaripeegeldeid navigatsiooni hõlbustamiseks ja märgi paremaks tuvastamiseks.

Autorid: Tiit Palgi ja Ly Saukas

Välislingid

Veeteede Ameti navigatsioonimärkide andmekogu

Allikad

  • MerLe
  • Морской энциклопедичекий справочник. Судостроение. Leningrad, 1986
  • Navigatsioonimärgistuse kavandamise, rajamise, rekonstrueerimise, paigaldamise, järelevalve ja märgistusest teavitamise nõuded ning kord.