Erinevus lehekülje "Pudelpost" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''pudelpost''' - merre heidetud veekindlalt suletud pudel kirjaga. Vanim teada olev katse kasutada meres liikuvaid pudeleid teabe saamiseks tegi Theophrastos (u 371-287eKr), kes tõestas ...)
 
1. rida: 1. rida:
'''pudelpost''' - merre heidetud veekindlalt suletud pudel kirjaga. Vanim teada olev katse kasutada meres liikuvaid pudeleid teabe saamiseks tegi Theophrastos (u 371-287eKr), kes tõestas u 310.a eKr Gibraltari juurest merre heidetud ning Sicilia rannikult leitud pudeli abil, et Vahemeri saab oma vee Atlandi ookeanist. Golfi hoovuse kulgu uuris pudelite abil B. Franklin (1706-1790) ja prints Albert (1848-1922), kelle 1885-1888.a merre heidetud 1675st pudelist sai vastuse  226. Pudelposti saadeti ka uppumisohus laevadelt, merehädalistelt, sissepiratud kindlustest, pudelpostiga on levitatud ka reklaami, jumalasõna ja armastuskirju. Inglismaal nimetas Elizabeth I 1560.a ametisse merepudelite avaja, esimene oli T. Tonefield. Surmanuhtluse ähvardusel pidid leidjad kaldale uhutud pudelid talle puutumatult üle andma. Kaasajal kasutatakse pudelposti põhiliselt teaduslikel eesmärkidel, nt hoovuste uurimiseks, kalade kuderännete kindlakstegemiseks, kuid ka kirjasõprade otsimiseks. Paljudes mereriikides on asutatud pudelposti kogujate klubid. Kasutatakse plast- ja klaaspudeleid. Plastpudelid oma kerguse tõttu alluvad kergemini tuultele, raskemad ning rohkem vees istuvad klaaspudelid aga hoovustele.  
+
'''pudelpost''' - merre heidetud veekindlalt suletud pudel kirjaga. Vanim teada olev katse kasutada meres liikuvaid pudeleid teabe saamiseks tegi Theophrastos (u 371-287eKr), kes tõestas u 310.a eKr Gibraltari juurest merre heidetud ning Sicilia rannikult leitud pudeli abil, et Vahemeri saab oma vee Atlandi ookeanist. Golfi hoovuse kulgu uuris pudelite abil B. Franklin (1706-1790) ja prints Albert (1848-1922), kelle 1885-1888.a merre heidetud 1675st pudelist sai vastuse  226. Pudelposti saadeti ka uppumisohus laevadelt, merehädalistelt, sissepiiratud kindlustest, pudelpostiga on levitatud ka reklaami, jumalasõna ja armastuskirju. Inglismaal nimetas Elizabeth I 1560.a ametisse merepudelite avaja, esimene oli T. Tonefield. Surmanuhtluse ähvardusel pidid leidjad kaldale uhutud pudelid talle puutumatult üle andma. Kaasajal kasutatakse pudelposti põhiliselt teaduslikel eesmärkidel, nt hoovuste uurimiseks, kalade kuderännete kindlakstegemiseks, kuid ka kirjasõprade otsimiseks. Paljudes mereriikides on asutatud pudelposti kogujate klubid. Kasutatakse plast- ja klaaspudeleid. Plastpudelid oma kerguse tõttu alluvad kergemini tuultele, raskemad ning rohkem vees istuvad klaaspudelid aga hoovustele.  
  
Autor. Enn Oja
 
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{Mereleksikon}}
  
 
<gallery>
 
<gallery>

Redaktsioon: 3. november 2011, kell 17:08

pudelpost - merre heidetud veekindlalt suletud pudel kirjaga. Vanim teada olev katse kasutada meres liikuvaid pudeleid teabe saamiseks tegi Theophrastos (u 371-287eKr), kes tõestas u 310.a eKr Gibraltari juurest merre heidetud ning Sicilia rannikult leitud pudeli abil, et Vahemeri saab oma vee Atlandi ookeanist. Golfi hoovuse kulgu uuris pudelite abil B. Franklin (1706-1790) ja prints Albert (1848-1922), kelle 1885-1888.a merre heidetud 1675st pudelist sai vastuse 226. Pudelposti saadeti ka uppumisohus laevadelt, merehädalistelt, sissepiiratud kindlustest, pudelpostiga on levitatud ka reklaami, jumalasõna ja armastuskirju. Inglismaal nimetas Elizabeth I 1560.a ametisse merepudelite avaja, esimene oli T. Tonefield. Surmanuhtluse ähvardusel pidid leidjad kaldale uhutud pudelid talle puutumatult üle andma. Kaasajal kasutatakse pudelposti põhiliselt teaduslikel eesmärkidel, nt hoovuste uurimiseks, kalade kuderännete kindlakstegemiseks, kuid ka kirjasõprade otsimiseks. Paljudes mereriikides on asutatud pudelposti kogujate klubid. Kasutatakse plast- ja klaaspudeleid. Plastpudelid oma kerguse tõttu alluvad kergemini tuultele, raskemad ning rohkem vees istuvad klaaspudelid aga hoovustele.


MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.