Erinevus lehekülje "Pukseerimine" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''pukseerimine''' holl ''boegseren'' - ühe või mitme laevaga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine. Sadamapukseerimisel viiakse ujuvvahendid sadamasse või sad...)
 
P (7 redaktsiooni)
(ei näidata 5 kasutaja 6 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''pukseerimine''' holl ''boegseren'' - ühe või mitme laevaga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine. Sadamapukseerimisel viiakse ujuvvahendid sadamasse või sadamast välja või paigutatakse sadama veealal ümber. Pukseerimiseks kasutatakse harilikult sihtotstarbelist laeva - vedamiseks vedurlaeva või tõukamiseks tõukurlaeva. Vedurlaeva kasutatakse ka laevade tõukamiseks sadamas sildumisel ja kitsustes ohutuse tagamisel. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendeid kas sadamast sadamasse või merele tööstuspiirkonda. Pukseerimist juhatab kas puksiiri kapten või selleks määratud isik. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult kiiluvees, sadama pukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja pardasvedu. Eristatakse lühikese ja pika puksiirtrossiga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. Jäämurdjad pukseerivad laevu ahtripesas.
+
'''Pukseerimine''' (hollandi ''boegseren'') on ühe või mitme [[laev]]aga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine.
  
Autor: Enn Oja
+
Sadamapukseerimisel viiakse ujuvvahendid [[sadam]]asse või sadamast välja või paigutatakse sadama [[veeala]]l ümber. Pukseerimiseks kasutatakse harilikult sihtotstarbelist laeva - vedamiseks [[vedurlaev]]a või tõukamiseks [[tõukurlaev]]a.
 
 
Allikas: Mereleksikon, 1996
 
  
 +
Vedurlaeva kasutatakse ka laevade tõukamiseks sadamas [[sildumine|sildumisel]] ja kitsustes ohutuse tagamisel. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendeid kas sadamast sadamasse või merele tööstuspiirkonda. Pukseerimist juhatab kas [[pukser]]i [[kapten]] või selleks määratud isik. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult [[kiiluvesi|kiiluvees]], sadamapukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja [[parras|pardas]]vedu. Eristatakse lühikese ja pika [[puksiirtross]]iga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. [[Jäämurdja]]d pukseerivad laevu [[ahtripesa]]s.
 +
===Galerii===
 
<gallery>
 
<gallery>
Pilt:pukseerimine1.jpg
+
Pilt:pukseerimineotso.jpg|[[Puksiir]] ATLAS pukseerib [[jäämurdja]]t OTSO
Pilt:pukseerimine2.jpg
+
Pilt:lillgard20.jpg|[[Kaubalaev]] LILLGAARD jäämurdja [[TARMO]] ahtripesas
Pilt:pukseerimine3.jpg
 
Pilt:pukseerimine4.jpg
 
Pilt:pukseerimine5.jpg
 
Pilt:pukseerimine6.jpg
 
 
</gallery>
 
</gallery>
 +
 +
{{mereleksikon}}
 +
 +
[[Kategooria:Laevajuhtimine]]

Redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 18:28

Pukseerimine (hollandi boegseren) on ühe või mitme laevaga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine.

Sadamapukseerimisel viiakse ujuvvahendid sadamasse või sadamast välja või paigutatakse sadama veealal ümber. Pukseerimiseks kasutatakse harilikult sihtotstarbelist laeva - vedamiseks vedurlaeva või tõukamiseks tõukurlaeva.

Vedurlaeva kasutatakse ka laevade tõukamiseks sadamas sildumisel ja kitsustes ohutuse tagamisel. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendeid kas sadamast sadamasse või merele tööstuspiirkonda. Pukseerimist juhatab kas pukseri kapten või selleks määratud isik. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult kiiluvees, sadamapukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja pardasvedu. Eristatakse lühikese ja pika puksiirtrossiga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. Jäämurdjad pukseerivad laevu ahtripesas.

Galerii

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.