Erinevus lehekülje "Pukseerimine" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
 
(ei näidata 3 kasutaja 5 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Pukseerimine''' holl ''boegseren'' on ühe või mitme [[laev]]aga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine. <br>
+
'''Pukseerimine''' (hollandi ''boegseren'') on ühe või mitme [[laev]]aga laeva(de) või muu(de) [[ujuvvahend]]i(te) vedamine või tõukamine.
Sadamapukseerimisel viiakse ujuvvahendid [[sadam]]asse või sadamast välja või paigutatakse sadama [[veeala]]l ümber. Pukseerimiseks kasutatakse harilikult sihtotstarbelist laeva - vedamiseks [[vedurlaev]]a või tõukamiseks [[tõukurlaev]]a.
 
  
 +
Kuigi heade ilmaolude ja piisava manööverdusruumi olemasolul võib pukseerimiseks kasutada igasugust laeva, tehakse seda harilikult siiski sihtotstarbelise laevaga – [[pukser]]iga (vedamisel vedurlaevaga ja tõukamisel tõukurlaevaga).
  
Vedurlaeva kasutatakse ka laevade tõukamiseks sadamas sildumisel ja kitsustes ohutuse tagamisel. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendeid kas sadamast sadamasse või merele tööstuspiirkonda. Pukseerimist juhatab kas [[pukser]]i kapten või selleks määratud isik. Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult [[kiiluvesi|kiiluvees]], sadama pukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja pardasvedu. Eristatakse lühikese ja pika puksiirtrossiga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. [[Jäämurdja]]d pukseerivad laevu [[ahtripesa]]s.
+
Eristatakse sadamapukseerimist ja merepukseerimist. Sadamapukseerimisel viiakse laevu või muid ujuvvahendeid [[sadam]]asse [[kai]] äärde ([[sildumine]]) või sadamast välja või paigutatakse sadama [[veeala]]l ümber. Merepukseerimisel veetakse laevu või muid ujuvvahendeid [[Avameri|avamerel]] (harilikult sadamate ja/või avamere tööstuspiirkondade vahet) või [[kitsus]]tes (ohutuse tagamiseks).
  
 +
Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult [[kiiluvesi|kiiluvees]], sadamapukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja [[parras|pardas]]vedu. Eristatakse lühikese ja pika [[puksiirtross]]iga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. [[Jäämurdja]]d rakendavad rasketes [[jää]]oludes laevade kontaktpukseerimist [[ahtrisälgu]] abil.
 +
 +
Pukseerimist juhatab kas [[pukser]]i [[kapten]] või selleks määratud isik.
 +
 +
===Galerii===
 
<gallery>
 
<gallery>
Pilt:pukseerimine1.jpg
+
Pilt:pukseerimineotso.jpg|Pukser ATLAS pukseerib (veab) jäämurdjat OTSO
Pilt:pukseerimine2.jpg
+
Fail:Pukser_AKILLES_praamiga.JPG|Pukser AKILLES pukseerib (veab) praami
Pilt:pukseerimine3.jpg
+
Fail:Rootsi_praam.jpg|Pukser BAUGE pukseerib (tõukab) praami
Pilt:pukseerimine4.jpg
+
Fail:Konteineripraam.JPG|Pukser pukseerib (tõukab) konteineripraami
Pilt:pukseerimine5.jpg
+
Pilt:lillgard20.jpg|[[Kaubalaev]] LILLGAARD jäämurdja [[TARMO]] ahtrisälgus kontaktpukseerimisel
Pilt:pukseerimineotso.jpg
+
 
Pilt:pukseerimine6.jpg|a - kiiluvees eraldi otstega; b - kiiluvees ühise otsaga; c - lehvikuga
 
Pilt:lillgard20.jpg|Kaubalaev LILLGAARD jäämurdja TARMO ahtripesas
 
 
</gallery>
 
</gallery>
  

Viimane redaktsioon: 20. juuni 2022, kell 15:10

Pukseerimine (hollandi boegseren) on ühe või mitme laevaga laeva(de) või muu(de) ujuvvahendi(te) vedamine või tõukamine.

Kuigi heade ilmaolude ja piisava manööverdusruumi olemasolul võib pukseerimiseks kasutada igasugust laeva, tehakse seda harilikult siiski sihtotstarbelise laevaga – pukseriga (vedamisel vedurlaevaga ja tõukamisel tõukurlaevaga).

Eristatakse sadamapukseerimist ja merepukseerimist. Sadamapukseerimisel viiakse laevu või muid ujuvvahendeid sadamasse kai äärde (sildumine) või sadamast välja või paigutatakse sadama veealal ümber. Merepukseerimisel veetakse laevu või muid ujuvvahendeid avamerel (harilikult sadamate ja/või avamere tööstuspiirkondade vahet) või kitsustes (ohutuse tagamiseks).

Merepukseerimisel veetakse ujuvvahendit harilikult kiiluvees, sadamapukseerimisel rakendatakse ka eestõukamist ja pardasvedu. Eristatakse lühikese ja pika puksiirtrossiga pukseerimist, viimasel juhul ei välju puksiirtross kogu ulatuses veest. Jäämurdjad rakendavad rasketes jääoludes laevade kontaktpukseerimist ahtrisälgu abil.

Pukseerimist juhatab kas pukseri kapten või selleks määratud isik.

Galerii

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.