Erinevus lehekülje "Registertonn" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Uus lehekülg: ''''Registertonn''' on tinglik laeva mahutavuse (registertonnaaži) määramise ühik, mis võeti kasutusele koos 1854. a laevade mõõtmise reeglitega. Registertonni aluseks...')
 
(toim)
 
1. rida: 1. rida:
'''Registertonn''' on tinglik laeva [[mahutavus]]e (registertonnaaži) määramise ühik, mis võeti kasutusele koos 1854. a laevade mõõtmise reeglitega. Registertonni aluseks sai sel ajal maailmas tegutsenus laevade laadruumide kogumahu (kuupjalgades) ja laevade summaarse kandevõime (tonnides) jagatis. Tulemus – 98,2 kuupjalga 1 t kandevõime kohta ümardati 100 kuupjalani. 1 registertonn on seega 2,83 m³. Laevade mõõtmise rahvusvaheline konventsioon (1969) ei kasuta enam registertonni mõistet. Konventsiooni järgi on laeva mahutavus (GT, lüh ingl ''gross tonnage'', ja NT, lüh ingl ''neto tonnage'') mõõtühikuta suurus. Alates 18. VII 1994 peavad kõik rahvusvahelisi merereise sooritavad laevad, mille L on 24 m ja rohkem, olema mõõdetud nimetatud konventsiooni reeglite järgi. Registertonn jääb kasutusele kõigis põhimistes rahvusvahelistes lepetes, seda jäävad kasutama ka [[Suessi kanal|Suessi]]  ja [[Panama kanal]]i administratsioonid laevade mõõtmisel oma reeglite järgi.
+
'''Registertonn''' on tinglik [[laev]]a [[mahutavus]]e (registertonnaaži) määramise ühik, mis võeti kasutusele koos 1854. a laevade mõõtmise reeglitega.
 +
 
 +
Registertonni aluseks sai tol ajal maailmas tegutsenud laevade [[Lastiruum|laadruum]]ide kogumahu (kuupjalgades) ja laevade summaarse [[kandevõime]] (tonnides) jagatis. Tulemus – 98,2 kuupjalga 1 t kandevõime kohta ümardati 100 kuupjalani. 1 registertonn on seega 2,83 m³. [[Rahvusvaheline laevade mõõtmise konventsioon]] (ITCM 1969) ei kasuta enam registertonni mõistet. Konventsiooni järgi on laeva mahutavus, s.t [[kogumahutavus]] (inglise keeles ''gross tonnage'', GT) ja netomahutavus (inglise keeles ''neto tonnage'', NT) mõõtühikuta suurus. Alates 18. juulist 1994 peavad kõik rahvusvahelisi merereise sooritavad laevad, mille pikkus on 24 m ja rohkem, olema mõõdetud nimetatud konventsiooni reeglite järgi.
 +
 
 +
Registertonn jääb kasutusele kõigis põhimistes rahvusvahelistes lepetes, seda jäävad kasutama ka [[Suessi kanal|Suessi]]  ja [[Panama kanal]]i administratsioonid [[Laevade mõõtmine|laevade mõõtmisel]] oma reeglite järgi.
  
 
{{mereleksikon}}
 
{{mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Laevamõõdud]]
 
[[Kategooria:Laevamõõdud]]

Viimane redaktsioon: 8. oktoober 2019, kell 01:03

Registertonn on tinglik laeva mahutavuse (registertonnaaži) määramise ühik, mis võeti kasutusele koos 1854. a laevade mõõtmise reeglitega.

Registertonni aluseks sai tol ajal maailmas tegutsenud laevade laadruumide kogumahu (kuupjalgades) ja laevade summaarse kandevõime (tonnides) jagatis. Tulemus – 98,2 kuupjalga 1 t kandevõime kohta ümardati 100 kuupjalani. 1 registertonn on seega 2,83 m³. Rahvusvaheline laevade mõõtmise konventsioon (ITCM 1969) ei kasuta enam registertonni mõistet. Konventsiooni järgi on laeva mahutavus, s.t kogumahutavus (inglise keeles gross tonnage, GT) ja netomahutavus (inglise keeles neto tonnage, NT) mõõtühikuta suurus. Alates 18. juulist 1994 peavad kõik rahvusvahelisi merereise sooritavad laevad, mille pikkus on 24 m ja rohkem, olema mõõdetud nimetatud konventsiooni reeglite järgi.

Registertonn jääb kasutusele kõigis põhimistes rahvusvahelistes lepetes, seda jäävad kasutama ka Suessi ja Panama kanali administratsioonid laevade mõõtmisel oma reeglite järgi.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.