Rooliseade

Allikas: Mereviki
Rooliseadme elemendid

Rooliseade on seadmete kompleks, mis tagab laeva liikumise antud kursil ja vajadusel liikumissuuna muutuse.

Laeva rooliseadmesse kuuluvad rool, roolimasin (ajam rooli pööramiseks), mehaaniline, elektriline või hüdrauliline rooliülekanne (jõuülekanne roolimasinalt sektori, rumpeli ja balleri kaudu roolile), ja juhtimisseadmed. Valdavalt on rooliseadme peamised elemendid paigutatud laeva ahtrisse ja levinum rool on ripp- ehk püstrool.

Suurendatud nõudega manööverdusvõimele ja juhitavusele spetsialiseeritud laevadel võidakse lisaks püstroolile kasutada vööri-, aktiiv-, kruvi-(tunnelpõtkur, ripp-põtkur, asimuutkäitur), pöördklapiga rooliga ja propulsiivdüüsiga rooliseadmeid. Asimuutkäituri puhul puudub vajadus täiendavate rooliseadmete järele. Allveelaevadel on lisaks ahtri püstroolile ka vööris ja ahtris rõhtroolid ehk sügavusroolid laeva sukeldumissügavuse säilitamiseks või muutmiseks.

Tänapäeva laevades juhitakse rooliseadet (pööratakse rooli) juhtsignaali edastamisega elektriliste, elektrohüdrauliliste või hüdrauliliste süsteemide kaudu rooliseadme täiturmehhanismile (roolimasinale) komandosillalt kaugjuhtimisega ühest või mitmest juhtpuldist. Juhtpultidel on vajalikud juhtnupud, juhthoovad või rooliratas ja näidikud.

Rikete ja avariijuhtumite puhuks on rooliseadme juhtimissüsteemid dubleeritud (on põhi- ja varusüsteem) ja voolukatkestuse puhul rakenduvad rooliseadmed töösse automaatselt pärast avariidiiselgeneraatori käivitumist või elektrivarustuse taastumist. Roolimasinaruumi (rumpliruum) paigutatakse avariijuhtimisseadmed, näidikud ja sidevahendid komandosillaga.

Mehaanilised rooli juhtimisseadmed (tross-, kett- või võllülekanne roolirattalt ballerile) on olnud laevadel varasematel aegadel, praegu võib neid olla kasutusel väikestel alustel (nt. väikelaevadel ja kaatritel).

Autor: Jüri Kask

Allikas

  • Heino Punab, Jaan Läheb, Lauri Laks. Laeva abimehhanismid, seadmed ja süsteemid. TTÜ Eesti Mereakadeemia, Tallinn, 2014. ISBN 978-9985-808-57-3