Erinevus lehekülje "Ahtertääv" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''ahtertääv''' holl ''achtersteven'' [ahtersteeven] - ahtri alaosas paiknev kiilu puit-, sepis-, valu- või keevisjätk, millel ühinevad mõlema parda talastik ja plaadistus. Ahtertääv on toeks roolile, tema kuju oleneb laeva ja rooli tüübist ning sõukruvide arvust. 1 või 3 sõukruviga laeval toetab ahtertääv ka sõuvõlli tagaotsa (sabavõlli), mis väljub laevakerest ahtertäävisilmas lõppeva dedvudi toru kaudu. Tavalise rooli korral koosneb sellise laeva ahtertääv 2 ülal kaarjalt ühendatud osast: eespoolsest kruvitäävist (/stärnpostist), milles paikneb silm, ja tagumisest roolitäävist, mille hingedele kinnitub rool. Alt ühendab mõlemat osa omavahel (ja kogu ahtertäävi rõhtkiiluga) tald. Selliselt moodustunud raami (kruviraami) sisse jäävat ava nimetatakse kruvikaevuks ehk sõukruvi aknaks. Tald tõuseb tagantpoolt kiilujoonest kõrgemale vältimaks purunemist laevakere ahtriosa puutumisel vastu merepõhja. Talla tagaots (kand) toetab rooli altpoolt. Tasakaalustatud roolil võib roolitääv puududa. 2 sõukruviga laeva ahtertääv kannab vaid rooli. Sõukruvita puitlaeval kujutab ahtertääv endast ahtripoolseimat püstprussi, mille tagaküljel asub rool ja esiküljel sisepäratääv. Ahtertääv ja sisepäratääv kinnitatakse tappliitega kiilukannale ning ühendatakse päratäävipõlviku abil kiilsoniga. Sisepäratäävi, kiilsoni ja kiilu vahel paikneb päratäidis ehk ahtridedvud.
+
'''Ahtertääv''' (hollandi ''achtersteven'') on [[ahter|ahtri]] alaosas paiknev [[kiil]]u puit-, sepis-, valu- või keevisjätk, millel ühinevad mõlema [[parras|parda]] talastik ja plaadistus.
  
Autor: Enn Oja
+
[[Pilt:ahtertaav1.jpg|thumb|left]]
 +
[[Pilt:ahtertaav2.jpg|thumb|left]]
 +
Ahtertääv on toeks [[rool]]ile, selle kuju oleneb laeva ja rooli tüübist ning [[sõukruvi]]de arvust. 1 või 3 sõukruviga laeval toetab ahtertääv ka [[sõuvõll]]i tagaotsa (sabavõlli), mis väljub laevakerest ahtertäävisilmas lõppeva [[dedvud]]i toru kaudu.
 +
 
 +
Tavalise rooli korral koosneb sellise laeva ahtertääv kahest ülal kaarjalt ühendatud osast: eespoolsest [[kruvitääv]]ist (stärnpostist), milles paikneb silm, ja tagumisest [[roolitääv]]ist, mille hingedele kinnitub rool. Alt ühendab mõlemat osa omavahel (ja kogu ahtertäävi rõhtkiiluga) tald. Selliselt moodustunud raami (kruviraami) sisse jäävat ava nimetatakse [[kruvikaev]]uks ehk sõukruvi aknaks. Tald tõuseb tagantpoolt kiilujoonest kõrgemale, vältimaks purunemist [[laevakere]] ahtriosa puutumisel vastu [[merepõhi|merepõhja]]. Talla tagaots (kand) toetab rooli altpoolt. Tasakaalustatud roolil võib roolitääv puududa.
 +
 
 +
Kahe sõukruviga laeva ahtertääv kannab vaid rooli. Sõukruvita puitlaeval kujutab ahtertääv endast ahtripoolseimat püstprussi, mille tagaküljel asub rool ja esiküljel sisepäratääv. Ahtertääv ja sisepäratääv kinnitatakse tappliitega kiilukannale ning ühendatakse päratäävipõlviku abil [[kiilson]]iga. Sisepäratäävi, kiilsoni ja kiilu vahel paikneb päratäidis ehk ahtridedvud.
  
 
Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996
 
Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996
 
[[Pilt:ahtertaav1.jpg|thumb|left]]
 
[[Pilt:ahtertaav2.jpg|thumb|left]]
 

Redaktsioon: 3. september 2010, kell 00:23

Ahtertääv (hollandi achtersteven) on ahtri alaosas paiknev kiilu puit-, sepis-, valu- või keevisjätk, millel ühinevad mõlema parda talastik ja plaadistus.

Ahtertääv on toeks roolile, selle kuju oleneb laeva ja rooli tüübist ning sõukruvide arvust. 1 või 3 sõukruviga laeval toetab ahtertääv ka sõuvõlli tagaotsa (sabavõlli), mis väljub laevakerest ahtertäävisilmas lõppeva dedvudi toru kaudu.

Tavalise rooli korral koosneb sellise laeva ahtertääv kahest ülal kaarjalt ühendatud osast: eespoolsest kruvitäävist (stärnpostist), milles paikneb silm, ja tagumisest roolitäävist, mille hingedele kinnitub rool. Alt ühendab mõlemat osa omavahel (ja kogu ahtertäävi rõhtkiiluga) tald. Selliselt moodustunud raami (kruviraami) sisse jäävat ava nimetatakse kruvikaevuks ehk sõukruvi aknaks. Tald tõuseb tagantpoolt kiilujoonest kõrgemale, vältimaks purunemist laevakere ahtriosa puutumisel vastu merepõhja. Talla tagaots (kand) toetab rooli altpoolt. Tasakaalustatud roolil võib roolitääv puududa.

Kahe sõukruviga laeva ahtertääv kannab vaid rooli. Sõukruvita puitlaeval kujutab ahtertääv endast ahtripoolseimat püstprussi, mille tagaküljel asub rool ja esiküljel sisepäratääv. Ahtertääv ja sisepäratääv kinnitatakse tappliitega kiilukannale ning ühendatakse päratäävipõlviku abil kiilsoniga. Sisepäratäävi, kiilsoni ja kiilu vahel paikneb päratäidis ehk ahtridedvud.

Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996