Erinevus lehekülje "Barkantiin" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P
 
(ei näidata 4 kasutaja 11 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''barkantiin''' (/šooner/kuunarpark) Br ''barquentine'' [baaköntiin], Am ''barkentine'' [barköntiin], holl ''barkentijn'' [barkentejn], pr ''barque'' [bark], it ''barc''+((brig))''antine'' [barkant`iine] - 3- või enamamastiline purjelaev, mille fokkmast on täisraapurjestusega, teised mastid kannavad pikipurjeid. Kliiverpoomi peal on 3...4 eespurje, fokkmasti ja grootmasti vahel paiknevad harilikult ülestikku 3 taakslit. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja 2 eraldi tengist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse roiltengiks, kui see kannab roilpurje. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja 1 tengist. 3-mastilisi barkantiine ehitati 19. sajandi algaastaist ja 4-mastilisi 1880ndaist. 5- ja 6-mastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918.a AÜ-s. Eesti ehitatud barkantiinidest on tuntumad 3-mastilised Estonia ja Jaen Teär (1926.a) ja 4-mastiline Tormilind. 1952-1979 oli Tallinna Merekooli õppelaevaks Soomes 1952.a ehitatud barkantiin Vega [veega].
+
'''Barkantiin''', ka '''kuunarpark''' või '''šooner''' või '''shooner''' (inglise ''barquentine'', hollandi ''barkentijn'', prantsuse ''barque'') on kolme või enama[[mast]]iline [[purjelaev]], mille [[fokkmast]] on täis[[raapurjestus]]ega, teised mastid kannavad [[pikipurjestus|pikipurjeid]].
 +
 
 +
[[Kliiverpoom]]i peal on kolm kuni neli [[eespuri|eespurje]], fokkmasti ja [[grootmast]]i vahel paiknevad harilikult ülestikku kolm [[taaksel|taakslit]]. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja kahest eraldi [[teng]]ist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse roiltengiks, kui see kannab [[roilpuri|roilpurje]]. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja ühest tengist.  
 +
 
 +
Kolmemastilisi barkantiine ehitati alates 19. sajandi algaastaist ja neljamastilisi 1880ndaist. Viie- ja kuuemastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918. aastat USA-s.  
 +
 
 +
Eestis ehitatud barkantiinidest on tuntumad kolmemastilised [[ESTONIA (barkantiin)|ESTONIA]] ja [[JAEN TEÄR]] (1926) ja neljamastiline [[TORMILIND]]. Aastail 1952-1979 oli [[Tallinna Merekool]]i õppelaevaks Soomes 1952. aastal ehitatud barkantiin [[VEGA]].
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996
+
{{mereleksikon}}
  
[[Pilt:barkantiin1.gif|thumb|left]]
+
[[Kategooria:Purjelaevade tüübid]]
[[Pilt:barkantiin Vega.jpg|thumb|left|Vega]]
 

Viimane redaktsioon: 5. mai 2015, kell 23:04

Barkantiin, ka kuunarpark või šooner või shooner (inglise barquentine, hollandi barkentijn, prantsuse barque) on kolme või enamamastiline purjelaev, mille fokkmast on täisraapurjestusega, teised mastid kannavad pikipurjeid.

Kliiverpoomi peal on kolm kuni neli eespurje, fokkmasti ja grootmasti vahel paiknevad harilikult ülestikku kolm taakslit. Fokkmast koosneb lühemast alamastist ja kahest eraldi tengist - marss- ja praamtengist. Viimase ülaosa nimetatakse roiltengiks, kui see kannab roilpurje. Ülejäänud pikipurjestusega mastid koosnevad pikemast alamastist ja ühest tengist.

Kolmemastilisi barkantiine ehitati alates 19. sajandi algaastaist ja neljamastilisi 1880ndaist. Viie- ja kuuemastilised barkantiinid ilmusid alles pärast 1918. aastat USA-s.

Eestis ehitatud barkantiinidest on tuntumad kolmemastilised ESTONIA ja JAEN TEÄR (1926) ja neljamastiline TORMILIND. Aastail 1952-1979 oli Tallinna Merekooli õppelaevaks Soomes 1952. aastal ehitatud barkantiin VEGA.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.