Erinevus lehekülje "Boora" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Boora''' (it ''bora'' <kr ''borẹas'' ’põhjatuul’), külm tugev tuul, mis tekib külma õhu laskumisest soojale merele. Tekib piirkondades, kus kontinentaalse kliimaga ala ja mere...)
 
(toim)
1. rida: 1. rida:
'''Boora''' (it ''bora'' <kr ''borẹas'' ’põhjatuul’), külm tugev tuul, mis tekib külma õhu laskumisest soojale merele. Tekib piirkondades, kus kontinentaalse kliimaga ala ja mere vahel on madal rannikumäeahelik, mille taha (alltuule) koguneb külm õhk, mis laviinina voogab üle mäeaheliku, tekitades rannikumerel tugevaid tormipuhanguid. Boora puhub enamasti talvel, põhjustades rannikul järsu temperatuurilanguse. Nt Novorossiiski lähedal ja Novaja Zemljal on boora kiirus 50—60 m/s. Boora ulatub merele mõne km kaugusele rannikust. Booraga sarnanevad ''sama'' (Baikali läänerannikul) ja ''orosi'' (Jaapani Vaikse ookeani rannikul).
+
'''Boora''' (itaalia ''bora'', kreeka ''borẹas'' ’põhjatuul’) on külm tugev [[tuul]], mis tekib külma õhu laskumisest soojale merele. Boora tekib piirkondades, kus kontinentaalse kliimaga ala ja mere vahel on madal rannikumäeahelik, mille taha (alltuule) koguneb külm õhk, mis laviinina voogab üle mäeaheliku, tekitades rannikumerel tugevaid tormipuhanguid. Boora puhub enamasti talvel, põhjustades rannikul järsu temperatuurilanguse. Näiteks Novorossiiski lähedal ja Novaja Zemljal on boora kiirus 50-60 m/s. Boora ulatub merele mõne kilomeetri kaugusele rannikust. Booraga sarnanevad ''sama'' (Baikali läänerannikul) ja ''orosi'' (Jaapani Vaikse ookeani rannikul).
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
 +
 +
[[Kategooria:Meteoroloogia]]

Redaktsioon: 25. detsember 2013, kell 20:52

Boora (itaalia bora, kreeka borẹas ’põhjatuul’) on külm tugev tuul, mis tekib külma õhu laskumisest soojale merele. Boora tekib piirkondades, kus kontinentaalse kliimaga ala ja mere vahel on madal rannikumäeahelik, mille taha (alltuule) koguneb külm õhk, mis laviinina voogab üle mäeaheliku, tekitades rannikumerel tugevaid tormipuhanguid. Boora puhub enamasti talvel, põhjustades rannikul järsu temperatuurilanguse. Näiteks Novorossiiski lähedal ja Novaja Zemljal on boora kiirus 50-60 m/s. Boora ulatub merele mõne kilomeetri kaugusele rannikust. Booraga sarnanevad sama (Baikali läänerannikul) ja orosi (Jaapani Vaikse ookeani rannikul).

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.