Erinevus lehekülje "Brigantiin" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Artikkel Vikipeedias)
P (7 redaktsiooni)
 
(ei näidata 3 kasutaja 5 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
...
+
'''Brigantiin''' (itaalia ''bergantino, brigantina'') oli algselt 16.—17. sajandil Vahemeremaades kasutatud 8—12 [[aer]]upaari ja [[ladinapuri|ladinapurjedega]] kahemastiline [[laev]]. Hea manööverdamisvõime tõttu oli see laevatüüp populaarne ka [[mereröövel|mereröövlite]] hulgas.
  
'''Brigantiin''' (it ''bergantino, brigantina''), algselt 16.—17. saj Vahemeremaades kasut 8—12 aerupaari ja ladinapurjedega 2-mastiline laev. Hea manööverdamisvõime tõttu oli see laevatüüp populaarne ka mereröövlite hulgas. 17. saj lõpul jõudis nimetus Lääne-Euroopasse (Madalmaadele, Prantsusmaale, Inglismaale), kus brigantiiniks hakati nimetama 2—3 eespurjega kahemastilist laeva, mille fokkmastis oli täisraapurjestus ([[purjestus]]) ja paikse kahvli külge kinnitatud kahvelpuri ning grootmastis kahvelpuri (all) ja 2—3 raapurje tengil. 19. saj teisel poolel asendusid fokkmasti kahvelpuri mastidevaheliste taakslitega ja grootmasti raapurjed topsliga. Kuni 19. saj lõpuni kasutati brigantiinidel lisapurjedena [[leipurjesid]].
+
17. sajandi lõpul jõudis nimetus Lääne-Euroopasse (Madalmaadele, Prantsusmaale, Inglismaale), kus brigantiiniks hakati nimetama kahe kuni kolme [[eespuri|eespurjega]] kahemastilist laeva, mille [[fokkmast]]is oli [[raapurjestus|täisraapurjestus]] ja paikse [[kahvel|kahvli]] külge kinnitatud [[kahvelpuri]] ning [[grootmast]]is kahvelpuri (all) ja kaks kuni kolm [[raapuri|raapurje]] [[teng]]il.
  
 +
19. sajandi teisel poolel asendusid fokkmasti kahvelpuri mastidevaheliste [[taaksel|taakslitega]] ja grootmasti raapurjed [[topsel|topsliga]]. Kuni 19. sajandi lõpuni kasutati brigantiinidel lisapurjedena [[leipuri|leipurjesid]].
  
Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996
+
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Purjelaevade tüübid]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 15:20

Brigantiin (itaalia bergantino, brigantina) oli algselt 16.—17. sajandil Vahemeremaades kasutatud 8—12 aerupaari ja ladinapurjedega kahemastiline laev. Hea manööverdamisvõime tõttu oli see laevatüüp populaarne ka mereröövlite hulgas.

17. sajandi lõpul jõudis nimetus Lääne-Euroopasse (Madalmaadele, Prantsusmaale, Inglismaale), kus brigantiiniks hakati nimetama kahe kuni kolme eespurjega kahemastilist laeva, mille fokkmastis oli täisraapurjestus ja paikse kahvli külge kinnitatud kahvelpuri ning grootmastis kahvelpuri (all) ja kaks kuni kolm raapurje tengil.

19. sajandi teisel poolel asendusid fokkmasti kahvelpuri mastidevaheliste taakslitega ja grootmasti raapurjed topsliga. Kuni 19. sajandi lõpuni kasutati brigantiinidel lisapurjedena leipurjesid.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.