Erinevus lehekülje "Džonki" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (1 redaktsioon)
 
(ei näidata sama kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
...
+
[[Pilt:La_Rochelle_-_Jonque_de_plaisance.JPG|thumb|Džonki]]'''Džonki''' on (malai ''djong'' < hiina, inglise ''junk'') on lamedapõhjaline, madala keskosaga [[pukspriit|pukspriidita]] [[rannasõit|rannasõidu]]- ja [[jõgi|jõe]][[purjekas]] Kagu-Aasias (põhiliselt Hiinas) ja Indoneesias.
  
 +
Džonki pikkus on harilikult olnud kuni 60 meetrit, [[kandevõime]] umbes 600 tonni. Purjeka sisemus oli juba keskajal jaotatud veetihedate [[vahesein]]tega ruumideks. Enamasti on džonki 2-3 [[mast]]is nelinurksed horisontaalsete tugevusliistudega pilliroost või niinest punutud rasked [[puri|purjed]]. Viimastel aastakümnetel on paljudel džonkidel mootor, vaikse ilmaga kasutatakse [[aer]]e. Laeva [[vöör]]i[[parras]]tele olid maalitud silmad.
  
== Artikkel Vikipeedias ==
+
Eurooplastele kirjeldas džonkisid esimesena Marco Polo (1298).
[http://et.wikipedia.org/wiki/D%C5%BEonki Džonki]
+
 
 +
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Purjelaevad]]

Viimane redaktsioon: 21. märts 2018, kell 22:41

Džonki

Džonki on (malai djong < hiina, inglise junk) on lamedapõhjaline, madala keskosaga pukspriidita rannasõidu- ja jõepurjekas Kagu-Aasias (põhiliselt Hiinas) ja Indoneesias.

Džonki pikkus on harilikult olnud kuni 60 meetrit, kandevõime umbes 600 tonni. Purjeka sisemus oli juba keskajal jaotatud veetihedate vaheseintega ruumideks. Enamasti on džonki 2-3 mastis nelinurksed horisontaalsete tugevusliistudega pilliroost või niinest punutud rasked purjed. Viimastel aastakümnetel on paljudel džonkidel mootor, vaikse ilmaga kasutatakse aere. Laeva vööriparrastele olid maalitud silmad.

Eurooplastele kirjeldas džonkisid esimesena Marco Polo (1298).

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.