Erinevus lehekülje "Konteinerilaev" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(lisatud pilt)
 
(ei näidata sama kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
5. rida: 5. rida:
 
Konteinerilaevade konteinerimahutavust iseloomustatakse tavaliselt konteinerlasti ühiku [[TEU]]ga. 2014. aastal on maailma suurim konteinerilaev China Shipping Container Lines´i CSCL GLOBE, mis mahutab 18 400 TEUd.
 
Konteinerilaevade konteinerimahutavust iseloomustatakse tavaliselt konteinerlasti ühiku [[TEU]]ga. 2014. aastal on maailma suurim konteinerilaev China Shipping Container Lines´i CSCL GLOBE, mis mahutab 18 400 TEUd.
  
Konteinerilaevad sõidavad enamasti laevaliinidel sõiduplaani järgi, sest konteinerite lastimise-lossimise sobivaimad kohad on [[sadam]]ate [[konteineriterminal]]id, kus on selleks eriseadmed. Nii on kujunenud välja tööjaotus: suured konteinerilaevad veavad võimalikult palju konteinerid üle [[ookean]]i, seejärel lastitakse nende last jaotussadamates väiksematele konteinerilaevadele (fiiderlaevadele), mis lasti mingi liini sihtsadamaisse viivad.
+
Konteinerilaevad sõidavad enamasti laevaliinidel sõiduplaani järgi, sest konteinerite [[lastimine|lastimise]]-[[lossimine|lossimise]] sobivaimad kohad on [[sadam]]ate [[konteineriterminal]]id, kus on selleks eriseadmed. Nii on kujunenud välja tööjaotus: suured konteinerilaevad veavad võimalikult palju konteinerid üle [[ookean]]i, seejärel lastitakse nende last jaotussadamates väiksematele konteinerilaevadele (fiiderlaevadele), mis lasti mingi liini sihtsadamaisse viivad.
  
 
<br>
 
<br>
30. rida: 30. rida:
  
 
[[Kategooria:Kaubalaevad]]
 
[[Kategooria:Kaubalaevad]]
 +
[[Kategooria:Konteinerikäitlus]]

Viimane redaktsioon: 3. august 2016, kell 23:43

Konteinerilaev CAROLINE MAERSK (8160 TEU-d)
Konteinerilaev (fiiderlaev) CARAT (610 TEU-d)

Konteinerilaev on konteinerite vedamiseks ehitatud kaubalaev.

Konteinerilaevade konteinerimahutavust iseloomustatakse tavaliselt konteinerlasti ühiku TEUga. 2014. aastal on maailma suurim konteinerilaev China Shipping Container Lines´i CSCL GLOBE, mis mahutab 18 400 TEUd.

Konteinerilaevad sõidavad enamasti laevaliinidel sõiduplaani järgi, sest konteinerite lastimise-lossimise sobivaimad kohad on sadamate konteineriterminalid, kus on selleks eriseadmed. Nii on kujunenud välja tööjaotus: suured konteinerilaevad veavad võimalikult palju konteinerid üle ookeani, seejärel lastitakse nende last jaotussadamates väiksematele konteinerilaevadele (fiiderlaevadele), mis lasti mingi liini sihtsadamaisse viivad.