Erinevus lehekülje "Lastiluuk" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (1 redaktsioon)
(lastiluuk eelisterminiks, parandatud-täiendatud definitsiooni, lisatud pilt)
1. rida: 1. rida:
#suuna [[laadluuk]]
+
[[Pilt:Lastiluuk.JPG|thumb|300px|Lastiluugi avamine]]'''Lastiluuk''', ka '''laadluuk''' on tarind, mis katab [[laadimine|laadimiseks]] ja [[lossimine|lossimiseks]] kasutatavat täisnurkset ava [[laev]]a [[tekk|tekis]]. Kahe või enama teki korral asuvad lastiluugid üksteise all. Lastitöötluse kiiruse ja mugavuse huvides tehakse lastiluugid tänapäeval võimalikult suured, mõnel laevatüübil on nad kuni 100% [[lastiruum]]i laiusest ja pikkusest. Ühel lastiruumil võib olla ka kaks või enam lastiluuki. Lastiluuki ümbritseb [[luugikrae]]. Ülateki lastiluugid suletakse veetihedalt.
 +
 
 +
[[Purjelaev]]adel olid lastiluugid suhteliselt väikesed, need suleti mitme pika kitsa luugikaanega, mis toetati luugikrae servade ja piki lastiluuki ulatuva kõrvaldatava prussi ehk pikikandja peale. Veetiheduse tagamiseks lastiluuk salgiti, see tähendab lastiluuk kaeti vähemalt kahe kihi presendiga, mille servad kiiluti salkkõrvadesse salklattide ja kiilude abil. Hiljem võeti kasutusele [[losspoom]]i või [[kraana]]ga teisaldatavad metallist pontoonitüüpi luugikaaned.
 +
 
 +
Nüüdisajal on luugikatted harilikult terasest ning pööratavad või nihutatavad. Nad avatakse ja suletakse vintside, surveseadmete ja kraanade abil.
 +
 
 +
Autor: Enn Oja
 +
 
 +
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Laevade ehitus]]

Redaktsioon: 15. jaanuar 2016, kell 20:24

Lastiluugi avamine

Lastiluuk, ka laadluuk on tarind, mis katab laadimiseks ja lossimiseks kasutatavat täisnurkset ava laeva tekis. Kahe või enama teki korral asuvad lastiluugid üksteise all. Lastitöötluse kiiruse ja mugavuse huvides tehakse lastiluugid tänapäeval võimalikult suured, mõnel laevatüübil on nad kuni 100% lastiruumi laiusest ja pikkusest. Ühel lastiruumil võib olla ka kaks või enam lastiluuki. Lastiluuki ümbritseb luugikrae. Ülateki lastiluugid suletakse veetihedalt.

Purjelaevadel olid lastiluugid suhteliselt väikesed, need suleti mitme pika kitsa luugikaanega, mis toetati luugikrae servade ja piki lastiluuki ulatuva kõrvaldatava prussi ehk pikikandja peale. Veetiheduse tagamiseks lastiluuk salgiti, see tähendab lastiluuk kaeti vähemalt kahe kihi presendiga, mille servad kiiluti salkkõrvadesse salklattide ja kiilude abil. Hiljem võeti kasutusele losspoomi või kraanaga teisaldatavad metallist pontoonitüüpi luugikaaned.

Nüüdisajal on luugikatted harilikult terasest ning pööratavad või nihutatavad. Nad avatakse ja suletakse vintside, surveseadmete ja kraanade abil.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.