Erinevus lehekülje "Pentsel" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''pentsel''' asks ''Bändsel'', holl ''bindsel''/bendsel - peennöörist (hüüsing, siimusgarn, kaabelgarn) või pehmest traadist seotis kahe trossi, ühe trossi kahe otsa või trossi ja...)
 
1. rida: 1. rida:
'''pentsel''' asks ''Bändsel'', holl ''bindsel''/bendsel - peennöörist (hüüsing, siimusgarn, kaabelgarn) või pehmest traadist seotis kahe trossi, ühe trossi kahe otsa või trossi ja puitlati või metallvarda kokkusidumiseks, nt puitveeblingu sidumiseks vandi külge. Pentseli nimetus tuleneb sidumisviisist või paiknevusest. Kaks ristuvat trossi, kaks ristuvat varrast või varras ja ristuv tross seotakse kokku nurkpentsliga, kaks rööpset trossi või ühe trossi rööpsed osad ristpentsliga või suurema tugevuse saamiseks ümarpentsliga. Kaks rööpset vaierit või (tehiskiust) libedat trossi seotakse koku kaheksapentsliga. Pentseldatakse taglasetöödel, nt purjed leegrite, pastipandade või jaktaagi külge.
+
'''Pentsel''' (alamsaksa ''Bändsel'', hollandi ''bindsel''), ka '''bendsel''' on peennöörist ([[hüüsing]], [[siimusgarn]], [[kaabelgarn]]) või pehmest traadist seotis kahe [[tross]]i, ühe trossi kahe otsa või trossi ja puitlati või metallvarda kokkusidumiseks, näiteks puit[[veebling]]u sidumiseks [[vant|vandi]] külge. Pentseli nimetus tuleneb sidumisviisist või paiknevusest. Kaks ristuvat trossi, kaks ristuvat varrast või varras ja ristuv tross seotakse kokku nurkpentsliga, kaks rööpset trossi või ühe trossi rööpsed osad ristpentsliga või suurema tugevuse saamiseks ümarpentsliga. Kaks rööpset [[vaier]]it või (tehiskiust) libedat trossi seotakse koku kaheksapentsliga. Pentseldatakse [[taglasetööd]]el, näiteks [[puri|purjed]] leegrite, pastipandade või jaktaagi külge.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{Mereleksikon}}
  
 
[[Pilt:pentsel.jpg]]
 
[[Pilt:pentsel.jpg]]

Redaktsioon: 19. november 2012, kell 16:40

Pentsel (alamsaksa Bändsel, hollandi bindsel), ka bendsel on peennöörist (hüüsing, siimusgarn, kaabelgarn) või pehmest traadist seotis kahe trossi, ühe trossi kahe otsa või trossi ja puitlati või metallvarda kokkusidumiseks, näiteks puitveeblingu sidumiseks vandi külge. Pentseli nimetus tuleneb sidumisviisist või paiknevusest. Kaks ristuvat trossi, kaks ristuvat varrast või varras ja ristuv tross seotakse kokku nurkpentsliga, kaks rööpset trossi või ühe trossi rööpsed osad ristpentsliga või suurema tugevuse saamiseks ümarpentsliga. Kaks rööpset vaierit või (tehiskiust) libedat trossi seotakse koku kaheksapentsliga. Pentseldatakse taglasetöödel, näiteks purjed leegrite, pastipandade või jaktaagi külge.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.



Fail:Pentsel.jpg