Erinevus lehekülje "Pilsivesi" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(toim)
 
(ei näidata 2 kasutaja 6 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Pilsivesi''' on laeva normaalsel ekspluatatsioonil pumpade tihendite, toruliidendite, armatuuri, laevakere ebatiheduste, õhuniiskuse kondenseerumise, ruumide pesemise jms. tagajärjel laevaruumide [[pilss]]idesse kogunev vesi või vee, naftasaaduste ja muude ohtlike ainete segu.
+
'''Pilsivesi''' on [[laev]]a normaalsel ekspluatatsioonil pumpade, tihendite, toruliidendite, armatuuri, [[laevakere]] ebatiheduste, õhuniiskuse kondenseerumise, ruumide pesemise jms tagajärjel laevaruumide [[pilss]]idesse kogunev vesi või vee, naftasaaduste ja muude ohtlike ainete segu.
  
Nendes laevaruumide pilssides, kuhu naftaproduktide ja ohtlikke ainete sattumine reeglina on välistatud, on kogunev pilsivesi puhas vesi (merevee ja magevee segu).
+
==Pilsivee teke==
 +
Nendes laevaruumide pilssides, kuhu naftaproduktide ja ohtlike ainete sattumine on üldjuhul välistatud, on kogunev pilsivesi puhas vesi (merevee ja magevee segu).
  
[[Masinaruum]]ides segunevad pilsiveed naftasaadustega (määrdeõlid, kütus) masinate, mehhanismide, kütuse- ja õlisüsteemid jne lekete, setete väljalaskmiste, hooldus ja remontööde käigus õliste detailide käsitsemise ja puhastusvedelike sattumise tõttu masinaruumide pilssidesse.
+
[[Masinaruum]]ides segunevad pilsiveed naftasaadustega - määrdeõlide ja kütusega - masinate, mehhanismide, kütuse- ja õlisüsteemide jm lekete, setete väljalaskmiste, hooldus- ja remonditööde käigus õliste detailide käsitsemise ja puhastusvedelike sattumise tõttu masinaruumide pilssidesse. Pilsivee eemaldamiseks pilssidest on laevades ette nähtud kuivendussüsteemid.  
Pilsivee eemaldamiseks pilssidest on laevades ette nähtud kuivendussüsteemid.  
 
  
Naftase pilsivee käitlemine (kogumine, separeerimine, väljapumpamine laevast) peab olema vastavuses IMO Rahvusvaheline  laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni [[MARPOL 73/78]] (International Convention for the Prevention of Pollution from Ships ) nõuetele, mis määrab  naftase pilsivee lubatud merreheite tingimused sõltuvalt maailmamere rajoonist, lahjendamata heitvee naftasisaldusest (ei tohi ületada 15 miljondikosa (nafta mahuosade sisaldus miljonis mahuosas vees)), laeva [[kogumahtuvus]]est ja tüübist ([[naftatanker]], [[kaubalaev]] jm). Konventsioon sätestab ka nõuded masinaruumide seadmetele – naftase pilsivee käitlemine peab toimuma eraldi, isoleeritud  süsteemide (pilsipumbad, pilsivee separaatorid, pilsivee kogumistank, klapikarbid, torustikud, standardne väljalaskeühendus) abil vältimaks naftase pilsivee sattumist laeva teistesse kuivendussüsteemidesse ja merre.  
+
==Naftase pilsivee käitlemine==
 +
Naftase pilsivee käitlemine - kogumine, separeerimine ja väljapumpamine laevast - peab olema vastavuses [[IMO]] 1978. aasta protokolliga muudetud 1973. aasta rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni [[MARPOL]] (''International Convention for the Prevention of Pollution from Ships'') nõuetega, mis määravad naftase pilsivee lubatud merreheite tingimused sõltuvalt [[maailmameri|maailmamere]] piirkonnast. Samuti sõltub see lahjendamata heitvee naftasisaldusest - see ei tohi ületada 15 miljondikosa (nafta mahuosade sisaldus miljonis mahuosas vees), sõltub ka laeva [[kogumahutavus]]est ja tüübist - kas tegu on nafta[[tanker]]i või muu [[kaubalaev]]aga. Konventsioon sätestab ka nõuded [[masinaruum]]ide seadmetele – naftast pilsivett peab käitlema eraldi, isoleeritud  süsteemide (pilsipumpade, pilsivee separaatorite, pilsivee kogumis[[tank]]i, klapikarpide, torustike ja standardse väljalaskeühenduse) abil, vältimaks naftase pilsivee sattumist laeva teistesse kuivendussüsteemidesse ja merre.
  
Konventsiooniga MARPOL 73/78 on määratud maailmamere eripiirkonnad, kus võivad kehtida rangemad nõuded laevadelt tuleneva merereostuse vältimiseks.
+
==Erinõuded Läänemerel==
Üks eripiirkondadest on ka Läänemeri, mille äärsed riigid on sõlminud riikidevahelised konventsioonid [[BALTPOL]] (Baltic Sea Regional Convention for the Prevention of Marine Pollution) ja [[HELCOM]] (Helsinki Convention on the Protection of the Marine Environment of the Baltic Sea Area), mille nõuded on rangemad MARPOL 73/78 nõuetest (nt.igasugune naftase pilsivee merreheitmine on keelatud, sadamate valdajad on kohustatud korraldama selle vastuvõtu) ja mida peavad täitma kõik Läänemerre sisenevad laevad.
+
Konventsiooniga MARPOL 73/78 on määratud maailmamere eripiirkonnad, kus võivad kehtida rangemad nõuded laevadelt tuleneva [[merereostus]]e vältimiseks.
 +
Üks eripiirkondi on Läänemeri, mille äärsed riigid on sõlminud riikidevahelised konventsioonid [[BALTPOL]] (''Baltic Sea Regional Convention for the Prevention of Marine Pollution'') ja [[HELCOM]] (''Helsinki Convention on the Protection of the Marine Environment of the Baltic Sea Area''), mille nõuded on rangemad kui MARPOL 73/78 nõuded. Näiteks on keelatud igasugune naftase pilsivee merreheitmine, [[sadam]]ate valdajad on kohustatud korraldama selle vastuvõtu. Nende piirkondlike konventsioonide nõudeid peavad täitma kõik Läänemerre sisenevad laevad.
  
 
Autor: Jüri Kask
 
Autor: Jüri Kask
  
 
==Allikad==
 
==Allikad==
H.Punab, J.läheb, L.Laks Laeva abimehhanismid, seadmed ja süsteemid.Eesti Mereakadeemia, 2014. ISBN 978-9985-57-3
+
*[[Heino Punab]], J. Läheb, L. Laks. Laeva abimehhanismid, seadmed ja süsteemid. Tallinn, [[Eesti Mereakadeemia]], 2014. ISBN 978-9985-57-3
[[Kategooria: Laevade ehitus]]
+
 
 +
[[Kategooria:Laevade ehitus]]

Viimane redaktsioon: 15. märts 2019, kell 00:47

Pilsivesi on laeva normaalsel ekspluatatsioonil pumpade, tihendite, toruliidendite, armatuuri, laevakere ebatiheduste, õhuniiskuse kondenseerumise, ruumide pesemise jms tagajärjel laevaruumide pilssidesse kogunev vesi või vee, naftasaaduste ja muude ohtlike ainete segu.

Pilsivee teke

Nendes laevaruumide pilssides, kuhu naftaproduktide ja ohtlike ainete sattumine on üldjuhul välistatud, on kogunev pilsivesi puhas vesi (merevee ja magevee segu).

Masinaruumides segunevad pilsiveed naftasaadustega - määrdeõlide ja kütusega - masinate, mehhanismide, kütuse- ja õlisüsteemide jm lekete, setete väljalaskmiste, hooldus- ja remonditööde käigus õliste detailide käsitsemise ja puhastusvedelike sattumise tõttu masinaruumide pilssidesse. Pilsivee eemaldamiseks pilssidest on laevades ette nähtud kuivendussüsteemid.

Naftase pilsivee käitlemine

Naftase pilsivee käitlemine - kogumine, separeerimine ja väljapumpamine laevast - peab olema vastavuses IMO 1978. aasta protokolliga muudetud 1973. aasta rahvusvahelise laevade põhjustatava merereostuse vältimise konventsiooni MARPOL (International Convention for the Prevention of Pollution from Ships) nõuetega, mis määravad naftase pilsivee lubatud merreheite tingimused sõltuvalt maailmamere piirkonnast. Samuti sõltub see lahjendamata heitvee naftasisaldusest - see ei tohi ületada 15 miljondikosa (nafta mahuosade sisaldus miljonis mahuosas vees), sõltub ka laeva kogumahutavusest ja tüübist - kas tegu on naftatankeri või muu kaubalaevaga. Konventsioon sätestab ka nõuded masinaruumide seadmetele – naftast pilsivett peab käitlema eraldi, isoleeritud süsteemide (pilsipumpade, pilsivee separaatorite, pilsivee kogumistanki, klapikarpide, torustike ja standardse väljalaskeühenduse) abil, vältimaks naftase pilsivee sattumist laeva teistesse kuivendussüsteemidesse ja merre.

Erinõuded Läänemerel

Konventsiooniga MARPOL 73/78 on määratud maailmamere eripiirkonnad, kus võivad kehtida rangemad nõuded laevadelt tuleneva merereostuse vältimiseks. Üks eripiirkondi on Läänemeri, mille äärsed riigid on sõlminud riikidevahelised konventsioonid BALTPOL (Baltic Sea Regional Convention for the Prevention of Marine Pollution) ja HELCOM (Helsinki Convention on the Protection of the Marine Environment of the Baltic Sea Area), mille nõuded on rangemad kui MARPOL 73/78 nõuded. Näiteks on keelatud igasugune naftase pilsivee merreheitmine, sadamate valdajad on kohustatud korraldama selle vastuvõtu. Nende piirkondlike konventsioonide nõudeid peavad täitma kõik Läänemerre sisenevad laevad.

Autor: Jüri Kask

Allikad