Erinevus lehekülje "Randla" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Randla''', rannavöönd on suure veekogu (mere, suure järve, veehoidla) põhjavöönd ja veekoguäärne maismaavöönd, mida kujundab lainetus. Randla moodustanud tegurite (setete, pi...)
 
(kategooria ja lingid)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Randla''', rannavöönd on suure veekogu (mere, suure järve, veehoidla) põhjavöönd ja veekoguäärne maismaavöönd, mida kujundab lainetus. Randla moodustanud  tegurite (setete, pinnamoe, arenemisviisi) järgi eristatakse nt murrutus- (sh. pank-) ja kuhjerandlat (sh. liiva- ja kruusarandlat). Randla maismaaosa nimetatakse rannaks; see asub keskmise rannajoone ja aju- ehk ründeveeaegsete tugevaimate tormilainete mõjupiiri vahel. Randla veealust osa nimetatakse rannakuks ehk veealuseks rannanõlvaks; see ulatub keskm. rannajoonest sügavuseni, kus lainete mõju veekogu põhjale lakkab. Erinevail hinnanguil on see sügavus ½ – 1/3 tugevate lainete pikkusest. Ookeani rannikul võib rannaku (ka randla) alumine piir olla enam kui 100 m sügavusel, Läänemeres ulatub kohati 50 m sügavusele.
+
'''Randla''', rannavöönd on suure veekogu ([[meri|mere]], suure järve, veehoidla) põhjavöönd ja veekoguäärne maismaavöönd, mida kujundab lainetus.
 +
 
 +
Randla moodustanud  tegurite (setete, pinnamoe, arenemisviisi) järgi eristatakse nt murrutus- (sh. pank-) ja kuhjerandlat (sh. liiva- ja kruusarandlat). Randla maismaaosa nimetatakse [[rand|rannaks]]; see asub keskmise [[rannajoon]]e ja aju- ehk ründeveeaegsete tugevaimate tormilainete mõjupiiri vahel.
 +
 
 +
Randla veealust osa nimetatakse rannakuks ehk veealuseks rannanõlvaks; see ulatub keskmisest rannajoonest sügavuseni, kus lainete mõju veekogu põhjale lakkab. Erinevail hinnanguil on see sügavus ½ – tugevate lainete pikkusest. [[Ookean]]i [[rannik]]ul võib rannaku (ka randla) alumine piir olla enam kui 100 m sügavusel, [[Läänemeri|Läänemeres]] ulatub kohati 50 m sügavusele.<ref>Eesti Entsüklopeedia 8. kd, lk 24, Tallinn 1995</ref>
 +
 
 +
==Viited==
 +
{{viited}}
  
 
==Vaata ka==
 
==Vaata ka==
 
*[[rannik]]
 
*[[rannik]]
  
Eesti Entsüklopeedia 8. kd, lk 24, Tallinn 1995
+
[[Kategooria:Kartograafia]]

Viimane redaktsioon: 10. november 2016, kell 01:10

Randla, rannavöönd on suure veekogu (mere, suure järve, veehoidla) põhjavöönd ja veekoguäärne maismaavöönd, mida kujundab lainetus.

Randla moodustanud tegurite (setete, pinnamoe, arenemisviisi) järgi eristatakse nt murrutus- (sh. pank-) ja kuhjerandlat (sh. liiva- ja kruusarandlat). Randla maismaaosa nimetatakse rannaks; see asub keskmise rannajoone ja aju- ehk ründeveeaegsete tugevaimate tormilainete mõjupiiri vahel.

Randla veealust osa nimetatakse rannakuks ehk veealuseks rannanõlvaks; see ulatub keskmisest rannajoonest sügavuseni, kus lainete mõju veekogu põhjale lakkab. Erinevail hinnanguil on see sügavus ½ – ⅓ tugevate lainete pikkusest. Ookeani rannikul võib rannaku (ka randla) alumine piir olla enam kui 100 m sügavusel, Läänemeres ulatub kohati 50 m sügavusele.[1]

Viited

  1. Eesti Entsüklopeedia 8. kd, lk 24, Tallinn 1995

Vaata ka