Erinevus lehekülje "Tulelaev" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(purjekad asendatud)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja 2 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
[[Pilt:Finngrundet.jpg|thumb|right|Muuseumilaev FINNGRUNDET Stockholmis]]
+
[[Pilt:Finngrundet.jpg|thumb|300px|right|Muuseumilaev FINNGRUNDET Stockholmis]]
'''Tulelaev''', ka ujuvmajakas on valgus- ja helisignalisatsiooniseadmega laev, mis on ankurdatud, tähistamaks ohtlikku kohta (nt. [[madal]]at) või näitamaks [[laevatee]] käänukohta.
+
'''Tulelaev''', ka '''ujuvmajakas''', on valgus- ja helisignalisatsiooniseadmega [[laev]], mis on [[ankurdamine|ankurdatud]], tähistamaks ohtlikku kohta (näiteks [[madal]]at) või näitamaks [[laevatee]] käänukohta.
  
Esimesed tulelaevad olid harilikult [[purjekas|purjekad]], mille [[mast]]is põles latern. [[Tallinna madal]]al oli esimene tulelaev aastast 1858, see asendati 1864. aastal tulelaevaga [[REVALSTEIN]]. [[Hiiu madal]]al ja Vilsandi lähistel Laiamadalal pidasid valveteenistust [[luup|hoiatusluubid]]. Hiiu madala ees ristlesid nn. punased luubid – vaheldumisi VELIKI KNJAZ KONSTANTIN NIKOLAJEVITŠ ja VELIKAJA KNJAGINJA ALEKSANDRA PETROVNA. Laimadalal olid valged luubid KRONPRINTSESSA MARIA ja KRONPRINTS ALEKSANDR.
+
Esimesed tulelaevad olid harilikult [[purjelaev]]ad, mille [[mast]]is põles latern. [[Tallinna madal]]al oli esimene tulelaev aastast 1858, see asendati 1864. aastal tulelaevaga [[REVALSTEIN]]. [[Hiiu madal]]al ja Vilsandi lähistel Laiamadalal pidasid valveteenistust [[luup|hoiatusluubid]]. Hiiu madala ees ristlesid nn punased luubid – vaheldumisi VELIKI KNJAZ KONSTANTIN NIKOLAJEVITŠ ja VELIKAJA KNJAGINJA ALEKSANDRA PETROVNA. Laimadalal olid valged luubid KRONPRINTSESSA MARIA ja KRONPRINTS ALEKSANDR.
  
20. sajandil on Eesti vetes seisnud 4 tulelaeva: TALLINNAMADAL (algselt REVALSTEIN; 1864—1949), HIIUMADAL (algselt NEKMANGRUND; 1898—1941), SARITŠEV (algselt VULTŠUR; 1904—25) ja RESERV (ehitatud Turus 1893).  
+
20. sajandil on Eesti vetes seisnud neli tulelaeva: TALLINNAMADAL (algselt REVALSTEIN; 1864-1949), HIIUMADAL (algselt NEKMANGRUND; 1898-1941), SARITŠEV (algselt VULTŠUR; 1904-1925) ja RESERV (ehitatud Turus 1893).  
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
  
 
[[Kategooria:Laevatüübid]]
 
[[Kategooria:Laevatüübid]]
 +
[[Kategooria:Navigatsioonimärgid]]

Viimane redaktsioon: 29. jaanuar 2022, kell 01:39

Muuseumilaev FINNGRUNDET Stockholmis

Tulelaev, ka ujuvmajakas, on valgus- ja helisignalisatsiooniseadmega laev, mis on ankurdatud, tähistamaks ohtlikku kohta (näiteks madalat) või näitamaks laevatee käänukohta.

Esimesed tulelaevad olid harilikult purjelaevad, mille mastis põles latern. Tallinna madalal oli esimene tulelaev aastast 1858, see asendati 1864. aastal tulelaevaga REVALSTEIN. Hiiu madalal ja Vilsandi lähistel Laiamadalal pidasid valveteenistust hoiatusluubid. Hiiu madala ees ristlesid nn punased luubid – vaheldumisi VELIKI KNJAZ KONSTANTIN NIKOLAJEVITŠ ja VELIKAJA KNJAGINJA ALEKSANDRA PETROVNA. Laimadalal olid valged luubid KRONPRINTSESSA MARIA ja KRONPRINTS ALEKSANDR.

20. sajandil on Eesti vetes seisnud neli tulelaeva: TALLINNAMADAL (algselt REVALSTEIN; 1864-1949), HIIUMADAL (algselt NEKMANGRUND; 1898-1941), SARITŠEV (algselt VULTŠUR; 1904-1925) ja RESERV (ehitatud Turus 1893).

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.