Erinevus lehekülje "Pukser" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
P (Lehekülg "Puksiir" teisaldatud pealkirja "Vedurlaev" alla: see peaks olema eelistermin, seejärel pukser ja siis puksiir)
(toim - kasutasin mõlemat sünonüümi)
1. rida: 1. rida:
'''Puksiir''' (hollandi keeles ''boegseren''), ka '''pukser''', '''vedurlaev''' on abilaev teiste [[laev]]ade ja muude ujuvvahendite ning esemete [[pukseerimine|pukseerimiseks]].<br>Puksiiride omapäraks on eriline [[puksiirseade]], väikese [[veeväljasurve]] kohta võimas jõuseade (kuni 7000 kW, veojõud kuni 1,2 MN) ja hea [[manööverdavus]].<br>Vedurpuksiirid veavad endajärel [[slepptou]] otsas, tõukurpuksiirid tõukavad pukseeritavaid objekte.<br>Tegutsemispiirkonna järgi eristatakse sadamapuksiire (abistavad laevu sildumisel ja manööverdamisel [[sadam]]as), reidipuksiire (tegutsevad [[reid]]idel), merepuksiire (tegutsevad [[avameri|avamere]]l, [[autonoomsus]] 20-40 ööpäeva) ja jõepuksiire (tegutsevad siseveekogudel).<br>Sellekohaselt varustatud puksiire rakendatakse [[päästelaev]]adena (päästepuksiirid). Puksiiridel on harilikult tõhus tuletõrjevarustus ja neid saab kasutada tuletõrjelaevadena.<br>Puksiiride käituritena rakendatakse [[sõukruvi|sõukruve]], [[tiivikkäitureid]] ja asimuutkäitureid. Jõepuksiiridel ka veepaiskureid või [[sõuratas|sõurattaid]].  
+
'''Vedurlaev''' ehk '''pukser''' (hollandi keeles ''boegseren''), ka '''puksiir''' on abilaev teiste [[laev]]ade ja muude ujuvvahendite ning esemete [[pukseerimine|pukseerimiseks]].<br>Pukserite omapäraks on eriline [[puksiirseade]], väikese [[veeväljasurve]] kohta võimas jõuseade (kuni 7000 kW, veojõud kuni 1,2 MN) ja hea [[manööverdavus]].<br>Vedurlaevad veavad enda järel [[slepptou]] otsas, tõukurpukserid tõukavad pukseeritavaid objekte.<br>Tegutsemispiirkonna järgi eristatakse sadamapuksereid (abistavad laevu sildumisel ja manööverdamisel [[sadam]]as), reidipuksereid (tegutsevad [[reid]]il), merepuksereid (tegutsevad [[avameri|avamere]]l, [[autonoomsus]] 20-40 ööpäeva) ja jõepuksereid (tegutsevad siseveekogudel).<br>Sellekohaselt varustatud vedurlaevu rakendatakse [[päästelaev]]adena (päästepukserid). Pukseritel on harilikult tõhus tuletõrjevarustus ja neid saab kasutada tuletõrjelaevadena.<br>Vedurlaevade käituritena rakendatakse [[sõukruvi|sõukruve]], [[tiivikkäitureid]] ja asimuutkäitureid. Jõepukseritel võivad olla ka veepaiskurid või [[sõuratas|sõurattad]].  
  
 
===Galerii===
 
===Galerii===
  
 
<gallery>
 
<gallery>
Pilt:Pukseerimineotso.jpg|Vedurpuksiir
+
Pilt:Pukseerimineotso.jpg|Vedurlaev ATLAS
Pilt:Kake lennukas.jpg|Sadamapuksiir
+
Pilt:Kake lennukas.jpg|Sadamapukser [[KAKE]]
 
</gallery>
 
</gallery>
  

Redaktsioon: 22. mai 2013, kell 00:04

Vedurlaev ehk pukser (hollandi keeles boegseren), ka puksiir on abilaev teiste laevade ja muude ujuvvahendite ning esemete pukseerimiseks.
Pukserite omapäraks on eriline puksiirseade, väikese veeväljasurve kohta võimas jõuseade (kuni 7000 kW, veojõud kuni 1,2 MN) ja hea manööverdavus.
Vedurlaevad veavad enda järel slepptou otsas, tõukurpukserid tõukavad pukseeritavaid objekte.
Tegutsemispiirkonna järgi eristatakse sadamapuksereid (abistavad laevu sildumisel ja manööverdamisel sadamas), reidipuksereid (tegutsevad reidil), merepuksereid (tegutsevad avamerel, autonoomsus 20-40 ööpäeva) ja jõepuksereid (tegutsevad siseveekogudel).
Sellekohaselt varustatud vedurlaevu rakendatakse päästelaevadena (päästepukserid). Pukseritel on harilikult tõhus tuletõrjevarustus ja neid saab kasutada tuletõrjelaevadena.
Vedurlaevade käituritena rakendatakse sõukruve, tiivikkäitureid ja asimuutkäitureid. Jõepukseritel võivad olla ka veepaiskurid või sõurattad.

Galerii


MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.