PROBO KOALA

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 20. juuli 2020, kell 09:24 kasutajalt Tauri (arutelu | kaastöö) (Roll Elevandiluuranniku massimürgituses: viidete lingid parandatud)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Laeva andmed
Nimi: PROBO KOALA
GULF JASH (2007)
HUA FENG (2011)
HUA WEN (2012)
IMO number: 8309816
Lipp: Panama
Reeder: Trafigura Beheer BV
Ehitusaasta: 1989
Tüüp: tanker-puistlastilaev
Valminud: 1989
Kasutusest eemaldatud: 2013
Staatus: lammutatud
Maksimaalne pikkus: 182,8 m
Maksimaalne laius: 31,95 m
Täielik kandevõime: 37 000 t[1]
Kogumahutavus: 31 255

PROBO KOALA oli Panama lipu all sõitnud tanker-puistlastilaev, mis kuulus Hollandi firmale Trafigura Beheer BV. Laev oli valminud 1989. aastal.

2007. aastal sai uue nime GULF JASH, 2011. aastal HUA FENG. Alates 2012. aastast oli laeva nimi HUA WEN, see oli klassifitseeritud puistlastilaevaks ehitusaastaga 1989, mis kuulus Hongkongi laevakompaniile. Laev lammutati 2013. aaastal.

Roll Elevandiluuranniku massimürgituses

Augustis 2006 jättis laev Elevandiluurannikule maha jäätmelasti, mis Abidjani prügimäele viiduna põhjustas seal toksiliste aurude eritumise tõttu kümnete tuhandete inimeste haigestumise ja 8 inimese surma.

PROBO KOALA püüdis juba juulikuus settetankidesse kogunenud 400 tonni jäätmeid Amsterdamis ära anda, kuid see ei õnnestunud.

Septembri alguses jõudis laev Läänemerre, tegi peatuse Ventspilsi sadamas ning jõudis 15. septembril Paldiski Lõunasadamasse. Veeteede Amet, mis oli laeva 15. septembril kontrollinud, väitis esialgu, et pole seaduslikku alust laeva kinnipidamiseks ja lubas laeval pärast protseduuride lõppu lahkuda. Laevale ei olnud etteheiteid ka Keskkonnainspektsioonil.[2]

Paldiski sadamasse saabusid 25. septembril Greenpeace'i aktivistid oma jäämurdjaga ARCTIC SUNRISE, nõudsid Eesti võimudelt laeva arestimist ja takistasid laeva väljasõitu sadamast.[3] Politsei pidas isiku tuvastamiseks kinni mitu Greenpeace'i aktivisti.

27. septembril pöördus Keskkonnaministeerium laeva kinnipidamiseks Justiitsministeeriumi poole, sest PROBO KOALA kütusetankide pesuvee proovides tuvastati aineid, mis sarnanesid Elevandiluurannikul mürgistuse põhjustanud ainetega. Euroopa Liidu keskkonnavoliniku Stávros Dímase sõnul näitasid laevameeskonna vereproovid, et teatud mürgiste ainete kontsentratsioon nende veres oli tavalisest 60 korda suurem.[4] PROBO KOALA laevapere koosnes peamiselt Venemaa kodanikest.

Riigiprokuratuur alustas Probo Koala asjas kriminaalmenetlust 27. septembril.[5] Kriminaalasjad alustati ka Elevandiluurannikul ja Hollandis.

28. septembril külastas keskkonnavolinik Paldiskit, tutvus olukorraga ning tänas Eesti valitsust ja õiguskaitseorganeid kiire ja tulemusliku tegevuse eest.[6]

13. oktoobril lahkus laev Paldiskist ja võttis Keskkonnainspektsiooni järelevalve all suuna Sillamäele. 15. oktoobril andis PROBO KOALA Sillamäe sadamas ära oma ohtlikke aineid sisaldavad jäätmed, kust need viidi Vaivara ohtlike jäätmete kogumiskeskusesse. Seejärel anti laevale luba Eesti vetest lahkuda.

Juhtumist ajendatult selgitasid ETV saate "Pealtnägija" ja Eesti Ekspressi toimetused koostöös Norra Ringhäälinguga NRK välja skeemi, mille kohaselt segati Aafrika riikide jaoks sealsetele normidele vastavat vedelkütust, et tõsta selle oktaanarvu. PROBO KOALA osales selles skeemis muude tankerite [7].

Viited

Välislingid