Merekeele nõukoda

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 7. juuni 2018, kell 11:13 kasutajalt Mairold (arutelu | kaastöö) (Link materjalini)
Merekeele nõukoda
Tüüp: ühiskondlik organisatsioon
Asutatud: 1973
Liikmed: Helje Heinoja
Malle Hunt
Jüri Kask
Peedu Kass
Pärtel Keskküla
Enn Kreem
Uno Laur
Aado Luksepp
Vello Mäss
Annika Naame
Enn Oja
Ants Raud
Rein Raudsalu
Tuuli Rehemaa
Tauri Roosipuu
Yrjö Saarinen
Margus Zahharov
Mairold Vaik
Peeter Veegen
Madli Vitismann
Ants Ärsis
Juht: esimees Peedu Kass
Koduleht: www.vta.ee

Merekeele nõukoda on ühiskondlikel alustel töötav merendusterminoloogia komisjon.

Komisjon loodi Eesti Meremuuseumi juures 1973. aastal, algul oli selle nimeks Eesti merendusterminoloogiakomisjon.

Komisjon on koos Eesti Entsüklopeediakirjastusega 1996. aastal välja andnud Mereleksikoni.

31. maist 2002 töötab komisjon Veeteede Ameti tiiva all, sest merenduse propageerimine on üks ameti põhikirjalisi ülesandeid. Merekeele nõukoda on isikute vabatahtlik ühendus, mis tegutseb aruandevabalt oma liikmete kulu ja kirjadega.[1]

Detsembris 2008 ilmus merekeele nõukojalt Inglise-eesti meresõnaraamat.

Merekeele nõukoja põhikiri võeti vastu 11. jaanuaril 2005, nõukoja liikmeteks on eri valdkondade merendusspetsialistid. Uno Laur on komisjonis olnud algusest peale ja ühtlasi selle esimees. Septembris 2011 valiti uueks esimeheks Peedu Kass ja Uno Laur valiti auesimeheks.

Nõukoja liikmeid on aja jooksul olnud kümneid, jaanuaris 2010 olid liikmed Rein Albri, Urmas Dresen, Ain Eidast, Helje Heinoja, Malle Hunt, Heino Jaakula, Jüri Kask, Peedu Kass, Enn Kreem, Madis Käbin, Roland Leit, Taidus Linikoja, Aado Luksepp, Vello Mäss, Reet Naber, Arvi Nordmann, Enn Oja, Hugo Palk, Ants Pärna, Ants Raud, Rein Raudsalu, Jaak Sammet, Mairold Vaik, Madli Vitismann, Mati Õun, Ants Ärsis.

Koostöös Veeteede Ametiga on loomisel veebipõhine eesti mereentsüklopeedia Mereviki.

Tähtsamad sündmused merekeele nõukojas:

  • 1996 – 10. aprillil „Mereleksikoni“ esitlus reisilaeval MARE BALTICUM.
  • 2008 – 16. detsembril „Inglise-eesti meresõnaraamatu“ esitlus Veeteede Ametis.
  • 2013 – 26. jaanuaril merekeele nõukoja 40. aastapäev Tallinki parvlaeval SILJA EUROPA.
  • 2016 – 11. veebruarist on merekeele nõukojal ka oma Facebooki leht, ikka selleks, et olla huvilistele lähemal ja päevakajalisi sündmusi kajastada.
  • 2016 – 24. veebruaril sai kapten Uno Laur F. J. Wiedemanni keeleauhinna keelemeheliku pühendumise ning viljaka ja järjepideva töö eest eesti merekeele kaitsmise, eesti merendusterminoloogia arendamise, korraldamise ja levitamise eest. F. J. Wiedemanni keeleauhind on riiklik autasu, mille määrab Eesti Vabariigi valitsus igal aastal ühele isikule väljapaistvate teenete eest eesti keele uurimisel, korraldamisel, õpetamisel, propageerimisel või kasutamisel ja see antakse kätte vabariigi aastapäeval 24. veebruaril Toompeal.
  • 2016 – 28. aprillil toimus Väike-Maarja gümnaasiumis F.J. Wiedemanni keelepäev, mille lõpus laureaat istutas keeletammikusse oma nimipuu.
  • 2018 – 24. jaanuaril tähistasime oma 45. aastapäeva Tallinki parvlaeval MEGASTAR. Nõukoja asutaja ja selle pikaaegne esimees kapten Uno Laur meenutas pisut algusaegu ja üht eredamat liiget, Edmund Russowit, kes oli ääretute teadmistega laevajuht, polüglott ja tõlkija. Seejärel kuulasime allveearheoloog Vello Mässi väga huvitavat ettekannet vrakkidest Tallinna–Helsingi laevateel.

Sünnipäevareisi vormis raadiosaateks „Meretund“ Vallo Kelmsaar ja seda saab järelkuulata Kuku raadio arhiivist http://media.kuku.ee/meretund/meretund20180127.mp3.

• 2018 – 23. veebruaril andis kapten Uno Lauri Merekultuuri Sihtasutus esmakordselt välja oma preemia, mille pälvis merendusterminoloog Malle Hunt. Missioonipreemia määrati eesti merekeele hoidmise ja pikaajalise pühendunud töö eest merekeele nõukojas. Preemia andsid Eesti Meremuuseumi 83. aastapäeval Lennusadamas üle kapten Uno Laur ja sihtasutuse nõukogu esimees admiral Tarmo Kõuts.


Galerii

Teoseid

Viited

Välislingid

Meediakajastusi

2008

2013

2015

2016

2017

2018