Erinevus lehekülje "Praamer" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(Vaata ka)
 
(ei näidata 4 kasutaja 5 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Praamer''' ehk lihtrilaev on laev, millega veetakse praamkonteinereid ([[lihter|lihtreid]]). Eristatakse kolme tüüpi praamereid, mis erinevad üksteisest lastitöötluse viisi ja lihtrite mõõtmete poolest.
+
[[Pilt:Lash vessel.JPG|thumb|LASH-tüüpi praameri ahtrivaade]]
*LASH (''Lighter Aboard Ship'') tüüpi praameril tõstetakse lihtrid laevale ahtri tagant veest pukk-kraana abil, mis piki laeva liikudes paigutab need laadruumi 3—6 rea kõrguselt ja tekile 1—2 rea kõrguselt.
+
'''Praamer''' ehk '''lihtrilaev''' (inglise ''barge carrier'') on [[laev]], millega veetakse [[praamkonteiner]]eid (standardsete mõõtmetega [[lihter|lihtreid]]). Eristatakse kolme tüüpi praamereid, mis erinevad üksteisest [[last]]itöötluse viisi ja lihtrite mõõtmete poolest:
*''Sea Bee''-tüüpi praamer on mitmetekiline. Ujuvad lihtrid asetuvad laeva ahtris vee alla lastud liftiplatvormi kohale, tõstetakse platvormiga vajaliku teki kõrgusele, viiakse rööbastel liikuva käruga vajalikku kohta ja paigaldatakse tungraudade abil kinnituskonstruktsioonidele.
 
*BACAT- (''Barge Aboard Catamaran'') ja FLASH- (''Float Lighter Aboard Ship'') tüüpi praamerid kujutavad endast tekiga dokklaevu. [[Laadruum]]i ujutatakse lihtrid laeva avatud [[vöör]]i või [[ahter|ahtri]] kaudu, pärast vee eemaldamist jäävad need laadruumi põhjale. BACAT tõstab lihtrid tekile samuti kui ''Sea Bee''. Mõningad praamerid võivad vedada mitut tüüpi standardseid lihtreid. Praamerid veavad ka rahvusvahelisi standardkonteinereid (LASH laadruumis ja tekil, BACAT tekil). ''Sea Bee''-tüüpi praameril saab vedada veeremit. Esimene aatomipraamer – SEVMORPUT – on ehitatud NSV Liidus.
 
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
*LASH-tüüpi (''Lighter Aboard Ship'') praameril tõstetakse lihtrid laevale [[ahter|ahtri]] tagant veest pukk-kraana abil, mis piki laeva liikudes paigutab need [[laadruum]]i 3-6 rea kõrguselt ja tekile 1-2 rea kõrguselt.
 +
*''Sea Bee''-tüüpi praamer on mitmetekiline. Ujuvad lihtrid asetuvad laeva ahtris vee alla lastud [[liftiplatvorm]]i kohale, tõstetakse platvormiga vajaliku teki kõrgusele, viiakse rööbastel liikuva käruga vajalikku kohta ja paigaldatakse tungraudade abil kinnituskonstruktsioonidele.
 +
*BACAT-tüüpi (''Barge Aboard Catamaran'') ja FLASH-tüüpi (''Float Lighter Aboard Ship'') praamerid kujutavad endast tekiga [[dokklaev]]u. [[Laadruum]]i ujutatakse lihtrid laeva avatud [[vöör]]i või [[ahter|ahtri]] kaudu, pärast vee eemaldamist jäävad need laadruumi põhjale. BACAT tõstab lihtrid tekile samuti kui ''Sea Bee''. Mõningad praamerid võivad vedada mitut tüüpi standardseid lihtreid. Praamerid veavad ka rahvusvahelisi [[standardkonteiner]]eid (LASH laadruumis ja tekil, BACAT tekil). ''Sea Bee''-tüüpi praameril saab vedada ka veeremit. Esimene aatomipraamer – SEVMORPUT – on ehitati NSV Liidus.
 +
 
 +
===Galerii===
 +
 
 +
<gallery>
 +
File:1994 01 00 Baco Liner 1.jpg|FLASH-tüüpi praamer
 +
</gallery>
 +
 
 +
==Vaata ka==
 +
*[[praamkonteiner]]
 +
*[[lihter]]
 +
*[[lihterdamine]]
 +
 
 +
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
{{Laevatüübid}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Kaubalaevad]]
 +
[[Kategooria:Laevatüübid]]

Viimane redaktsioon: 23. märts 2019, kell 01:55

LASH-tüüpi praameri ahtrivaade

Praamer ehk lihtrilaev (inglise barge carrier) on laev, millega veetakse praamkonteinereid (standardsete mõõtmetega lihtreid). Eristatakse kolme tüüpi praamereid, mis erinevad üksteisest lastitöötluse viisi ja lihtrite mõõtmete poolest:

  • LASH-tüüpi (Lighter Aboard Ship) praameril tõstetakse lihtrid laevale ahtri tagant veest pukk-kraana abil, mis piki laeva liikudes paigutab need laadruumi 3-6 rea kõrguselt ja tekile 1-2 rea kõrguselt.
  • Sea Bee-tüüpi praamer on mitmetekiline. Ujuvad lihtrid asetuvad laeva ahtris vee alla lastud liftiplatvormi kohale, tõstetakse platvormiga vajaliku teki kõrgusele, viiakse rööbastel liikuva käruga vajalikku kohta ja paigaldatakse tungraudade abil kinnituskonstruktsioonidele.
  • BACAT-tüüpi (Barge Aboard Catamaran) ja FLASH-tüüpi (Float Lighter Aboard Ship) praamerid kujutavad endast tekiga dokklaevu. Laadruumi ujutatakse lihtrid laeva avatud vööri või ahtri kaudu, pärast vee eemaldamist jäävad need laadruumi põhjale. BACAT tõstab lihtrid tekile samuti kui Sea Bee. Mõningad praamerid võivad vedada mitut tüüpi standardseid lihtreid. Praamerid veavad ka rahvusvahelisi standardkonteinereid (LASH laadruumis ja tekil, BACAT tekil). Sea Bee-tüüpi praameril saab vedada ka veeremit. Esimene aatomipraamer – SEVMORPUT – on ehitati NSV Liidus.

Galerii

Vaata ka

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.