Ro-pax-laev

Allikas: Mereviki
LISCO Optima sissesõidul Klaipedasse

Ro-pax-laev (inglise keeles roll-on/roll-off passenger vessel) on ro-ro-tüüpi laev, millel on lubatud peale võtta rohkem kui 12 reisijat. Laeval võib olla parvlaevaga sarnaseid mugavusi ja teenuseid, kuid peamine on sõidukite liiniliiklus.

Mõnedele ro-pax-laevadele võivad sõita ka rongivagunid, nii ületasid vagunid veerand sajandit merd näiteks ro-pax-laeval SEA WIND liinil Stockholm-Turu.

Uuematel ro-pax-tüüpi laevadel on tihti mitu autotekki, mis võivad mahutada kokku üle kahe kilomeetri veeremlasti, ja võimsad peamasinad, mis võimaldavad kaubalaevast suuremat kiirust. Kiired ro-pax-tüüpi laevad võivad liinidelt välja tõrjuda väiksemaid kiirlaevukatamaraane ja turbiinlaevu –, sest on ilmastikukindlamad kui katamaraanid, võivad pakkuda rohkem mugavust ja teenuseid ning suudavad mahutada rohkem sõidukeid. Läänemerel on jääklassiga teraskerega ro-pax-laevade eelis autotekiga kiirlaevade ees ka võimalus sõita aasta ringi.

Maailma suurim ro-pax-laev on mais 2010 Saksamaal valminud STENA HOLLANDICA, millel on 5500 rajameetrit autotekkidel ja 1200 reisijakohta.