BIRGER JARL

Allikas: Mereviki
(Ümber suunatud leheküljelt BALTIC STAR)
Laeva andmed
BIRGER JARL Stockholmi saarestikus
BIRGER JARL Stockholmi saarestikus
Nimi: BIRGER JARL
BALTIC STAR
BORE NORD
BIRGER JARL
IMO number: 5044893
MMSI number: 265878000
Kutsung: SIAU
Lipp: Rootsi
Klassifikatsiooniühing: Lloyd`s Register
Reeder: Allandia Rederi AB
Ehitusaasta: 1953
Ehituskoht: Rootsi
Ehitaja: Finnboda
Tüüp: reisilaev
Liin: Stockholm-Mariehamn-Stockholm
Kasutusest eemaldatud: juuni 2013
Staatus: ujuvhostel
Täielik kandevõime: 864 t
Kogumahutavus: 3564
Kajuteid: 156
Kere materjal: teras
Tekkide arv: 6

BIRGER JARL on kultuuriväärtusena arvel olev Rootsi reisilaev, mis on ehitatud 1953. aastal kui aurik. 1982. aastal asendati aurumasinad diiselmasinatega, kuid algupärane puitsisustus on enamjaolt säilinud.

Stockholmist Mariehamni ööpäevaseid kruise teinud BIRGER JARL lõpetas sel liinil juunis 2013 ja jäi Stockholmi vanalinna ujuvvõõrastemajaks "Ånedin Hostel".

Ajalugu

BIRGER JARL oli üks kolmest n.ö olümpialaevast, kuigi valmis aasta pärast Helsingi olümpiamänge. Aurulaev sõitis Rederi AB Svea liinidel Stockholm-Helsingi ja Stockholm-Turu, kuni müüdi Soome Oy-le Jakob Line. Uus omanik andis laevale nimeks BORE NORD ja see sõitis liinil Stockholm-Mariehamn.

1978. aastast, peale müüki Panama firmale kandis laev nime BALTIC STAR. Sõitis Ånedin Linjeni liinil Stockholm-Mariehamn aurikuna, kuni 1982. aastal vahetati aurumasin diiselmasina vastu. Jätkas mootorlaevana samal liinil, kuid tegi ka mitmeid erireise Läänemerel, sh 1985. aastal Leetu ja alates 1989. aastast mitu korda Eestisse.

1989. aastal vahetati veelkord peamasin ja laev tegi peamiselt ööpäevaseid kruise Stockholmist Mariehamni ja tagasi. 2002. aastal müüdi praegusele omanikule Allandia Rederile ja sai tagasi algse nime BIRGER JARL.

2013. aastal sattus reeder raskustesse ja lõpetas Mariehamni-kruisid. Laev kohandati hosteliks ja seisab Stockholmis.

Viited