Erinevus lehekülje "Ahing" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''ahing''' (/västar) - kisadega torkeriist, vanimaid kalastusvahendeid. Ahing ilmus vanema kiviaja lõpul, levis laialdaselt keskmisel kiviajal. Kivi-, pronksi- ja varasel rauaajal oli a...)
 
P (4 redaktsiooni)
 
(ei näidata 2 kasutaja 3 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''ahing''' (/västar) - kisadega torkeriist, vanimaid kalastusvahendeid. Ahing ilmus vanema kiviaja lõpul, levis laialdaselt keskmisel kiviajal. Kivi-, pronksi- ja varasel rauaajal oli ahingul luust, hiljem rauast otsak. Selle kuju järgi eristati kihv-, selg-, laba-, rist-, kõver- ja kaarpiilist ahingut. Angerjaahingul vahelduvad tömbid ja teravad piid. Eestis püüti kuni 6m pikale puuvarrele kinnitatud ahinguga suuremaid kalu veel 19. sajandil üsna suurel määral, enamasti öösel tule valgel, ka jää alt (angerjaid). Nüüdisajal on Eestis ahinguga püük keelatud.
+
'''Ahing''' ehk '''västar''' on kisadega torkeriist, see on vanimaid kalastusvahendeid. Ahing ilmus vanema kiviaja lõpul ja levis laialdaselt keskmisel kiviajal. Kivi-, pronksi- ja varasel rauaajal oli ahingul luust, hiljem oli sel rauast otsak. Selle kuju järgi eristati kihv-, selg-, laba-, rist-, kõver- ja kaarpiilist ahingut. Angerjaahingul vahelduvad tömbid ja teravad piid. Eestis püüti kuni 6 meetrit pikale puuvarrele kinnitatud ahinguga suuremaid kalu veel 19. sajandil üsna suurel määral, enamasti öösel tule valgel, ka jää alt (angerjaid). Nüüdisajal on Eestis ahinguga [[kalapüük]] keelatud.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, Tallinn 1996
+
{{Mereleksikon}}
  
[[Pilt:ahing1.jpg|thumb|left]]
+
[[Kategooria:Püügivahendid]]
[[Pilt:ahing2.jpg|thumb|left]]
 

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 15:11

Ahing ehk västar on kisadega torkeriist, see on vanimaid kalastusvahendeid. Ahing ilmus vanema kiviaja lõpul ja levis laialdaselt keskmisel kiviajal. Kivi-, pronksi- ja varasel rauaajal oli ahingul luust, hiljem oli sel rauast otsak. Selle kuju järgi eristati kihv-, selg-, laba-, rist-, kõver- ja kaarpiilist ahingut. Angerjaahingul vahelduvad tömbid ja teravad piid. Eestis püüti kuni 6 meetrit pikale puuvarrele kinnitatud ahinguga suuremaid kalu veel 19. sajandil üsna suurel määral, enamasti öösel tule valgel, ka jää alt (angerjaid). Nüüdisajal on Eestis ahinguga kalapüük keelatud.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.