Erinevus lehekülje "Vanemmehaanik" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(toim)
1. rida: 1. rida:
[[Vanemmehaanik]] (ing. chief engineer) – vanemmehaaniku tunnistust või diplomit omav laevamehaanik, kes on otseselt vastutav laeva mehaanika- ja elektriseadmete käitamise, toimimise ja hoolduse eest. Vanemmehaaniku  põhilisteks tööülesanneteks on masinameeskonna töö planeerimine, korraldamine ja juhtimine. Vanemmehaanik on vastutav rahvusvaheliste konventsioonide, riikliku seadusandluse ja laevaomaniku poolt kehtestatud nõuete, protseduurireeglite ning nendega ettenähtud juriidilise ja tehnilise dokumentatsiooni täitmise eest, aga samuti tegevusplaanide koostamise ja masina meeskonna ettevalmistuse eest tegutsemiseks eriolukordades.  
+
'''Vanemmehaanik''' on vanemmehaaniku tunnistuse või diplomiga laeva[[mehaanik]], kes on otseselt vastutav [[laev]]a mehaanika- ja elektriseadmete käitamise, toimimise ja hoolduse eest.
Eristatakse  väiksema kui 750 kW peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku tunnistust (mittekonventsioonikohane eriala), väiksema kui 3000 kW-se efektiivse koguvõimsusega peamasinate mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit ja 3000 kW-se ja suurema peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit (konventsioonikohased erialad).
+
 
Mittekonventsioonikohase eriala puhul peab laevamehaaniku koolitus vastama Veeteede Ameti tunnustatud õppekavale, konventsioonikohase eriala puhul, sõltuvalt vastutustasandist ja võimalikust laeva peamasinate efektiivsest koguvõimsusest, STCW koodeksi vastava jaotiste nõuetele.  
+
Vanemmehaaniku  põhilised tööülesanded on masinameeskonna töö plaanimine, korraldamine ja juhtimine. Vanemmehaanik on vastutav rahvusvaheliste konventsioonide, riigi seadusandluse ja laevaomaniku kehtestatud nõuete, protseduurireeglite ning nendega ettenähtud juriidilise ja tehnilise dokumentatsiooni täitmise eest, aga samuti tegevusplaanide koostamise ja masinameeskonna ettevalmistuse eest tegutsemiseks eriolukordades.
Varasemalt oli Eestis ja praegu on Venemaal ja Ukrainas suurtel kalatehaslaevadel (nt. Eestis FRYDERYK CHOPIN) ja Venemaal arktilistel jäämurjatel ametikoht peamehaanik (главный механик), kellele allusid laeva erinevate tehnikavaldkondade vanemmehaanikud (laeva jõuseadme vanemmehaanik, vanemelektrimehaanik, vanemkülmutusmehaanik, tehnoloogiliste seadmete vanemmehaanik), kelle alluvuses töötasid omakorda vastava alamastme mehaanikud.
+
 
 +
Eristatakse  väiksema kui 750 kW [[peamasin]]ate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku tunnistust (mittekonventsioonikohane eriala), väiksema kui 3000 kW-se efektiivse koguvõimsusega peamasinate mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit ja 3000 kW-se ja suurema peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit (konventsioonikohased erialad).
 +
 
 +
Mittekonventsioonikohase eriala puhul peab laevamehaaniku koolitus vastama [[Veeteede Amet]]i tunnustatud õppekavale, konventsioonikohase eriala puhul, sõltuvalt vastutustasandist ja võimalikust laeva peamasinate efektiivsest koguvõimsusest, [[STCW koodeks]]i vastava jaotiste nõuetele.
 +
 +
Varem on Eestis olnud ja praegu on Venemaal ja Ukrainas suurtel kalatehaslaevadel (nt. Eestis [[FRYDERYK CHOPIN]]) ja Venemaal arktilistel [[jäämurdja]]tel ametikoht '''peamehaanik''' (''главный механик''), kellele allusid laeva erinevate tehnikavaldkondade vanemmehaanikud (laeva jõuseadme vanemmehaanik, vanemelektrimehaanik, vanemkülmutusmehaanik, tehnoloogiliste seadmete vanemmehaanik), kelle alluvuses töötasid omakorda vastava alamastme mehaanikud.
 +
 
 
Autor: Jüri Kask
 
Autor: Jüri Kask
 +
 +
==Teistes keeltes==
 +
*inglise ''chief engineer''
 +
*rootsi ''maskinchef''
 +
*soome ''konepäällikkö''
 +
 +
[[Kategooria:Ametid]]

Redaktsioon: 17. juuni 2015, kell 23:33

Vanemmehaanik on vanemmehaaniku tunnistuse või diplomiga laevamehaanik, kes on otseselt vastutav laeva mehaanika- ja elektriseadmete käitamise, toimimise ja hoolduse eest.

Vanemmehaaniku põhilised tööülesanded on masinameeskonna töö plaanimine, korraldamine ja juhtimine. Vanemmehaanik on vastutav rahvusvaheliste konventsioonide, riigi seadusandluse ja laevaomaniku kehtestatud nõuete, protseduurireeglite ning nendega ettenähtud juriidilise ja tehnilise dokumentatsiooni täitmise eest, aga samuti tegevusplaanide koostamise ja masinameeskonna ettevalmistuse eest tegutsemiseks eriolukordades.

Eristatakse väiksema kui 750 kW peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku tunnistust (mittekonventsioonikohane eriala), väiksema kui 3000 kW-se efektiivse koguvõimsusega peamasinate mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit ja 3000 kW-se ja suurema peamasinate efektiivse koguvõimsusega mootorlaeva vanemmehaaniku diplomit (konventsioonikohased erialad).

Mittekonventsioonikohase eriala puhul peab laevamehaaniku koolitus vastama Veeteede Ameti tunnustatud õppekavale, konventsioonikohase eriala puhul, sõltuvalt vastutustasandist ja võimalikust laeva peamasinate efektiivsest koguvõimsusest, STCW koodeksi vastava jaotiste nõuetele.

Varem on Eestis olnud ja praegu on Venemaal ja Ukrainas suurtel kalatehaslaevadel (nt. Eestis FRYDERYK CHOPIN) ja Venemaal arktilistel jäämurdjatel ametikoht peamehaanik (главный механик), kellele allusid laeva erinevate tehnikavaldkondade vanemmehaanikud (laeva jõuseadme vanemmehaanik, vanemelektrimehaanik, vanemkülmutusmehaanik, tehnoloogiliste seadmete vanemmehaanik), kelle alluvuses töötasid omakorda vastava alamastme mehaanikud.

Autor: Jüri Kask

Teistes keeltes

  • inglise chief engineer
  • rootsi maskinchef
  • soome konepäällikkö