Erinevus lehekülje "Mootorpaat" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
1. rida: 1. rida:
'''mootorpaat''' - püsi- või eemaldatava mootori jõul liikuv paat. Mootorpaate kasutatakse mitmesugusel otstarbel. 1886.a katsetati Saksamaal  esmakordselt 0,75-hobujõulist mootorpaati, Eestis võeti mootorpaat kasutusele 20. sajandi algul. Kalanduses hakkas esimesena mootorpaati kasutama arvatavasti A. Aksberg Aksi saarel 1905.-1906.a, kes hakkas 4-hobujõulise Teräsvuori mootoriga paadiga vedama kala Tallinna. Mootorpaatide kasutuselevõtt vähendas tunduvalt paadisõidu sõltuvust ilmastikumõjudest, paranes ka juhitavus ja sõiduohutus. Mootorpaadi pikkuse ja laiuse suhe on harilikult suurem kui aeru- või purjepaadil. Kaasajal on mootorpaadil puit-, plast-, kumm- või metallkere. Spordimootorpaadid jaotatakse mootori töömahu järgi võistlusklassidesse. Reaktiivmootoriga mootorpaadid on arendanud kiirust üle 500km/t.
+
'''Mootorpaat''' on püsi- või eemaldatava mootori jõul liikuv [[paat]]. Mootorpaate kasutatakse mitmesugusel otstarbel. 1886. aastal katsetati Saksamaal  esmakordselt 0,75-hobujõulist mootorpaati, Eestis võeti mootorpaat kasutusele 20. sajandi algul. Kalanduses hakkas esimesena mootorpaati kasutama arvatavasti A. Aksberg Aksi saarel 1905.-1906. aastal, kes hakkas 4-hobujõulise Teräsvuori mootoriga paadiga vedama kala Tallinna. Mootorpaatide kasutuselevõtt vähendas tunduvalt paadisõidu sõltuvust ilmastikumõjudest, paranes ka juhitavus ja sõiduohutus. Mootorpaadi pikkuse ja laiuse suhe on harilikult suurem kui aeru- või purjepaadil. Kaasajal on mootorpaadil puit-, plast-, kumm- või metallkere. Spordimootorpaadid jaotatakse mootori töömahu järgi võistlusklassidesse. Reaktiivmootoriga mootorpaadid on arendanud kiirust üle 500 km/h.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
 +
 
 +
[[Kategooria:Paaditüübid]]

Redaktsioon: 1. veebruar 2013, kell 12:35

Mootorpaat on püsi- või eemaldatava mootori jõul liikuv paat. Mootorpaate kasutatakse mitmesugusel otstarbel. 1886. aastal katsetati Saksamaal esmakordselt 0,75-hobujõulist mootorpaati, Eestis võeti mootorpaat kasutusele 20. sajandi algul. Kalanduses hakkas esimesena mootorpaati kasutama arvatavasti A. Aksberg Aksi saarel 1905.-1906. aastal, kes hakkas 4-hobujõulise Teräsvuori mootoriga paadiga vedama kala Tallinna. Mootorpaatide kasutuselevõtt vähendas tunduvalt paadisõidu sõltuvust ilmastikumõjudest, paranes ka juhitavus ja sõiduohutus. Mootorpaadi pikkuse ja laiuse suhe on harilikult suurem kui aeru- või purjepaadil. Kaasajal on mootorpaadil puit-, plast-, kumm- või metallkere. Spordimootorpaadid jaotatakse mootori töömahu järgi võistlusklassidesse. Reaktiivmootoriga mootorpaadid on arendanud kiirust üle 500 km/h.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.