Kanuu

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 30. juuni 2017, kell 22:39 kasutajalt Jüri (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: ''''Kanuu''' (ingl. canoe; hisp. canoa - laensõna kariibi indiaanlaste keelest) on kitsas, pealt lahtine, sümmeetriliselt teravdatud vööri ja ahtriga kerge veesõiduvahend...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Kanuu (ingl. canoe; hisp. canoa - laensõna kariibi indiaanlaste keelest) on kitsas, pealt lahtine, sümmeetriliselt teravdatud vööri ja ahtriga kerge veesõiduvahend, mis ajalooliselt pärineb Põhja-Ameerika indiaani suguharude ja paljude teiste loodusrahvaste kasutuses olnud puidust, puukoorest või pargitud ja õlidega immutaud naturaalsest nahast valmistatud paatidest. Kanuul puudub rool, seda aerutatakse ja juhitakse ühelabaliste kinnitamata (ilma aerutullideta) mõladega.

Ajalugu

Algselt valmistati kanuud õõnespuidust - terviklikust puutüvest, mille sisse tahuti või põletati süvend. Vanim teadaolev selline paat, nn. Pesse kanuu, mis leiti Hollandis Pesse küla lähedal soisest pinnasest kiirtee ehitamise käigus, on eksponeeritud Asseni Drentsi ajaloomuuseumismis. Kanuu valmistamise ajaks arvatakse olevat mesoliidiajastu (ca. 800-8500 aastat eKr). Kanuu süvend on tahutud ränikivist või põdrasarvest valmistatud tööriistadega.

Fail:Pesse.png
Pesse kanuu
Fail:Toht.png
Kasetohust kattega kanuu

Põhja-Ameerika indiaani suguharude kanuud valmistati õhukesest puidust karkassist (stringerid - kuni 15 tk ja kaared - kuni 50 tk), mis kaeti kasetohu või jalakapuu koorega. Kate õmmeldi pardapuu ja täävi külge kuusepuu juurtega, kusjuures õmblused, sõlmed ja aasad olid korrapärased, tugevad ja kunstilised. Õmblused ning katte ühenduskohad kaeti vaiguga. Paljudel kanuudel olid kõrged, stiliseeritud vöör- ja ahtritäävid.

Mõõtmetelt olid kanuud erineva suurusega - ühekohalistest kuni kahekümnekohalisteni. Kanuusid kasutati veekogude ületamiseks, rändeks, jahipidamiseks, kalastamiseks ja sõjalistel eesmärkidel. Kasetohust paate on valmistatud ka Siberis, aga seal olid need teistsuguse kujuga ja lihtsama viimistlusega.

Kaasaegsed kanuud

Kaasajal on kanuusõit populaarne kogu maailmas. Põhiliselt kasutatakse kanuusid siseveekogudel ja rannavetes meelelahutuslikul eesmärgil turisminduses (matkamisel), rahvaspordis ja võistlusspordis.

Valmistatakse erineva suuruse ja kujuga kanuusid, kuid levinuim on kahe-kolmekohaline kaasaegsetest materjalidest (alimiiniumsulamid, komposiitmaterjalid, polüetüleen, klaasplastik, klaasriie, veekindel lõuend) ja puidust (kuusk, saar, mänd, kask, sh. ka väärispuit, nt. mahagon) masstoodanguna või käsitööna valmistatud veesõiduk pikkusega 4,5–5,5 meetrit, kandevõimga ca 400 – 500 kg.

Võistluspordi kanuu

Matkakanuu istmed ja panipaigad on ohutuse seisukohalt kinnised ning toimivad õhupatjadena, mis tagab kanuu uppumatuse. Matkatarbeks ehitatakse ka nn. hiigelkanuusid, mis mahutavad 8-10 inimest.

Hiigelkanuu

Sportkanuu aerutamisel seisavad sportlased ühel põlvel kanuu põhjal või istuvad pingil ja aerutavad ühelabalise aeruga ainult üheltpoolt paadi parrast, kasutades seejuures kanuu juhtimiseks nn. J-tõmbe tehnikat. Matkakanuu aerutamisel istuvad aerutajad pinkidel, eesmisel pingil istuja ülesandeks on aerutamine, tagumisel pingil lisaks aerutamisele ka kanuu juhtimine.

Olümpiamängudele jõudis kanuusõit kui spordiala 1936. aastal, kui mängude kavva võeti kanuu rajaaerutamine (ingl. canoe sprint). Kanuuslaalom (ka veeslaalom, kärestikuslaalom) jõudis esimest korda olümpiale 1972. aastal Münchenis.

Märkimist väärib kanuude valmistamine betoonist, mis sai alguse eelmise sajandi 1960-ndatel aastatel USA-s, kui väikene rühm Ameerika Tsiviilinseneride Ühingu (ATÜ) (American Society of Civil Engineers (ASCE)) üliõpilasi alustasid võistluste korraldamist selle ühingu raames nende endi poolt projekteeritud ja valmistatud betoonist kanuudega.

ATÜ sihiks on olnud kasutada inseneriharidust omandavate üliõpilaste teadmisi, loovust ja entusiasmi üha täiuslikumate betoonkanuude projekteerimisel ja võiduajamistel, saavutades sellega betooni, kui väga olulise ehitusmaterjali omaduste (tõmbetugevus, mitmekülgsus, vastupidavus) parendamise.

Ameerika Ühendriikidest alguse saanud betoonkanuude konstrueerimine ja võidusõit toimub tänapäeval praktiliselt üle kogu maailma.

Autor: Jüri Kask