Klaasikell

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 18. veebruar 2015, kell 15:01 kasutajalt Tauri (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: ''''Klaasikell''' on pronksist või vasest valatud kell. Klaasikella löömisega teatati vahivahetusest, töö või puhkuse algusest ning lõpust, söögiaja ja jumalateenistuse a...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Klaasikell on pronksist või vasest valatud kell. Klaasikella löömisega teatati vahivahetusest, töö või puhkuse algusest ning lõpust, söögiaja ja jumalateenistuse algusest, tulekahju puhkemisest.

Esimesena võeti klaasikell kasutusele Briti laevastikus 15. sajandi teisel poolel, siis asetses see ahtris. Kella juures oli vahimees, kes pööras klaasist liivakella ja lõi seejuures metallkella, sellest ka nimetus - klaasi lööma ja klaasikell.

19. sajandil lisandus mõõtmetelt suurem laevakell. Sellel kordas pakivaht klaasikellaga antud signaale. Täiuslikem klaasikellade kogu on Greenwichi meremuuseumis ja Peterburi Sõjalaevastiku Keskmuuseumis. Nüüdisajal on laevadel vaid laevakell, seda kasutatakse tuletõrjehäire ja udusignaalide andmiseks, õppelaeval ka klaasi löömiseks.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.