Erinevus lehekülje "Hämarik" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''hämarik''' - ajavahemik pärast Päikese loojangut või enne Päikese tõusu, mil maakera pinda valgustab õhuvöö ülakihtides hajutatud päikesekiirgus ja on võimalik teha kohamä...)
 
P (3 redaktsiooni)
 
(ei näidata 2 kasutaja 2 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''hämarik''' - ajavahemik pärast Päikese loojangut või enne Päikese tõusu, mil maakera pinda valgustab õhuvöö ülakihtides hajutatud päikesekiirgus ja on võimalik teha kohamääranguid taevakehade vaatluste abil. Eristatakse tavahämarikku (/tsiviilhämarikku), kui Päike asub kuni 6° allpool silmapiiri ning on võimalik peilida kaldamärke, ja merelist (/nautilist) hämarikku, kui Päike asub 6°...12° allpool silmapiiri ning nähtavale ilmub enamik kohamääranguteks sobivatest tähtedest. Merelise hämariku lõppedes kaob silmapiir ning taevakehade kõrgust mõõta ei saa. Hämariku kestvust saab määrata teatmeraamatute ja arvuti abil.
+
'''Hämarik''' on ajavahemik pärast Päikese loojangut või enne Päikese tõusu, mil maakera pinda valgustab õhuvöö ülakihtides hajutatud päikesekiirgus ja on võimalik teha kohamääranguid taevakehade vaatluste abil.
  
Autor: Enn Oja
+
Eristatakse tavahämarikku (ka tsiviilhämarikku), kui Päike asub kuni 6° allpool [[silmapiir]]i ning on võimalik peilida kaldamärke, ja merelist (ka nautilist) hämarikku, kui Päike asub 6°-12° allpool silmapiiri ning nähtavale ilmub enamik kohamääranguteks sobivatest tähtedest. Merelise hämariku lõppedes kaob silmapiir ning taevakehade kõrgust mõõta ei saa. Hämariku kestvust saab määrata teatmeraamatute ja arvuti abil.
  
Allikas: Mereleksikon,1996
+
{{mereleksikon}}
  
[[Pilt:hamarik.jpg|thumb|left]]
+
[[Kategooria:Laevajuhtimine]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 17:22

Hämarik on ajavahemik pärast Päikese loojangut või enne Päikese tõusu, mil maakera pinda valgustab õhuvöö ülakihtides hajutatud päikesekiirgus ja on võimalik teha kohamääranguid taevakehade vaatluste abil.

Eristatakse tavahämarikku (ka tsiviilhämarikku), kui Päike asub kuni 6° allpool silmapiiri ning on võimalik peilida kaldamärke, ja merelist (ka nautilist) hämarikku, kui Päike asub 6°-12° allpool silmapiiri ning nähtavale ilmub enamik kohamääranguteks sobivatest tähtedest. Merelise hämariku lõppedes kaob silmapiir ning taevakehade kõrgust mõõta ei saa. Hämariku kestvust saab määrata teatmeraamatute ja arvuti abil.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.