Erinevus lehekülje "Induktsioonlogi" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''induktsioonlogi''' (/elektromagnetlogi) ingl ''induction log'' [indàkšön log], lad ''induction(is)'' [indukt(s)iòon(is)] - seade laeva kiiruse mõõtmiseks veepinna suhtes. Induktsi...)
 
1. rida: 1. rida:
'''induktsioonlogi''' (/elektromagnetlogi) ingl ''induction log'' [indàkšön log], lad ''induction(is)'' [indukt(s)iòon(is)] - seade laeva kiiruse mõõtmiseks veepinna suhtes. Induktsioonloe põhiosa on laeva põhjaplaadistusega peaaegu ühel tasapinnal paiknev andur, mis töötab elektromagnetilise induktsiooni põhimõttel. Laevakere lähedase mereveekihi kui elektrijuhi liikumisel magnetväljas tekib veekihis elektromotoorjõud, mis on võrdeline laeva liikumiskiirusega. Magnetvälja tekitav elektromagnet andurina ja elektromotoorjõudu mõõtvad elektroodid on paigutatud kinnisesse voolujoonelisse kesta, andurist saabuv signaal muundatakse ja võimendatakse. Eriseade tekitab impulsid läbitud vahemaa arvutamiseks. Induktsioonlogi võimaldab mõõta laeva kiirust edasi- ja tagasikäigul 0,1-70 sõlme piires veaga kuni 2%. Nüüdisajal GPS-i levikuga on induktsioonlogi kaotanud oma tähtsuse.
+
'''Induktsioonlogi''', ka '''elektromagnetlogi''' (inglise keeles ''induction log'') on seade [[laev]]a kiiruse mõõtmiseks veepinna suhtes. Induktsioonloe põhiosa on laeva põhjaplaadistusega peaaegu ühel tasapinnal paiknev andur, mis töötab elektromagnetilise induktsiooni põhimõttel. Laevakere lähedase mereveekihi kui elektrijuhi liikumisel magnetväljas tekib veekihis elektromotoorjõud, mis on võrdeline laeva liikumiskiirusega. Magnetvälja tekitav elektromagnet andurina ja elektromotoorjõudu mõõtvad elektroodid on paigutatud kinnisesse voolujoonelisse kesta, andurist saabuv signaal muundatakse ja võimendatakse. Eriseade tekitab impulsid läbitud vahemaa arvutamiseks. Induktsioonlogi võimaldab mõõta laeva kiirust edasi- ja tagasikäigul 0,1-70 [[sõlm]]e piires veaga kuni 2%. Nüüdisajal [[GPS]]-i levikuga on induktsioonlogi kaotanud oma tähtsuse.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
 
 
[[Pilt:induktsioonlogi.jpg|thumb|left]]
 

Redaktsioon: 12. märts 2013, kell 15:35

Induktsioonlogi, ka elektromagnetlogi (inglise keeles induction log) on seade laeva kiiruse mõõtmiseks veepinna suhtes. Induktsioonloe põhiosa on laeva põhjaplaadistusega peaaegu ühel tasapinnal paiknev andur, mis töötab elektromagnetilise induktsiooni põhimõttel. Laevakere lähedase mereveekihi kui elektrijuhi liikumisel magnetväljas tekib veekihis elektromotoorjõud, mis on võrdeline laeva liikumiskiirusega. Magnetvälja tekitav elektromagnet andurina ja elektromotoorjõudu mõõtvad elektroodid on paigutatud kinnisesse voolujoonelisse kesta, andurist saabuv signaal muundatakse ja võimendatakse. Eriseade tekitab impulsid läbitud vahemaa arvutamiseks. Induktsioonlogi võimaldab mõõta laeva kiirust edasi- ja tagasikäigul 0,1-70 sõlme piires veaga kuni 2%. Nüüdisajal GPS-i levikuga on induktsioonlogi kaotanud oma tähtsuse.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.