Erinevus lehekülje "Jäätriiv" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''jäätriiv''' - ajujää liikumine veekogu pinnal, põhjuseks tuul ja hoovus. Tuule põhjustatud jäätriivi kiirus võib ulatuda kuni 2%-ni tuule kiirusest. Arktilistes meredes moodust...)
 
1. rida: 1. rida:
'''jäätriiv''' - ajujää liikumine veekogu pinnal, põhjuseks tuul ja hoovus. Tuule põhjustatud jäätriivi kiirus võib ulatuda kuni 2%-ni tuule kiirusest. Arktilistes meredes moodustab jäätriivi suund Coriolise [korjòolise] jõu mõjul tuule suunaga umbes 28° nurga. Jäätriivi mõjutavad ka loodete hoovused (Valges, Barentsi [barents] ja Ohota(/Ohhoota) [a(h)hòta] meres), merepõhja erinevused, saarte ja ranna lähedus. Jäätriiv tekitab lahvandusi, rüsijääd ja jääsurvet.
+
'''Jäätriiv''' on [[ajujää]] liikumine veekogu pinnal, mille põhjuseks on [[tuul]] ja [[hoovus]]. Tuule põhjustatud jäätriivi kiirus võib ulatuda kuni 2%-ni tuule kiirusest. Arktilistes meredes moodustab jäätriivi suund Coriolise [korjòolise] jõu mõjul tuule suunaga umbes 28° nurga. Jäätriivi mõjutavad ka [[looded|loodete]] hoovused (Valges, Barentsi ja Ohota (Ohhoota) meres), merepõhja erinevused, saarte ja ranna lähedus. Jäätriiv tekitab [[lahvandus]]i, [[rüsijää]]d ja jääsurvet.
  
 
Autor: Enn Oja
 
Autor: Enn Oja
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
 
 
[[Pilt:jxxtriiv.jpg|thumb|left]]
 

Redaktsioon: 15. veebruar 2013, kell 10:10

Jäätriiv on ajujää liikumine veekogu pinnal, mille põhjuseks on tuul ja hoovus. Tuule põhjustatud jäätriivi kiirus võib ulatuda kuni 2%-ni tuule kiirusest. Arktilistes meredes moodustab jäätriivi suund Coriolise [korjòolise] jõu mõjul tuule suunaga umbes 28° nurga. Jäätriivi mõjutavad ka loodete hoovused (Valges, Barentsi ja Ohota (Ohhoota) meres), merepõhja erinevused, saarte ja ranna lähedus. Jäätriiv tekitab lahvandusi, rüsijääd ja jääsurvet.

Autor: Enn Oja

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.