Kuivendussüsteem

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 24. jaanuar 2016, kell 14:59 kasutajalt Jüri (arutelu | kaastöö) (Uus lehekülg: ''''Kuivendussüsteem''' on laeva üldsüsteem, mille otstarve on pumpa tihendite, toruliidete, armatuuri, laevakere ebatiheduste, niiskuse kondenseerumise, ruumide pesemise j...')
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Kuivendussüsteem on laeva üldsüsteem, mille otstarve on pumpa tihendite, toruliidete, armatuuri, laevakere ebatiheduste, niiskuse kondenseerumise, ruumide pesemise jms. tulemusel erinevate laevaruumide (laadruumid, masinaruum, võllitunnel jms.) pilssidesse koguneva vee eemaldamine parda taha, kaldamahutitesse või pilsivee kogumispargasele.

Kuivendussüsteem

Kuivendussüsteem koosneb magistraaltorudest, harutorustikest, pumpadest, klapikarpidest, klappidest, mõõte- ja automaatikaseadmetest. Vee ülevoolu vältimiseks ühest laevaruumist teise on kuivendussüsteemi kõikides klapikarpides tagasilöögiklapid. Süsteemi harutorustike veevõtuotsad on viidud pilsikaevudesse. Kuivenduspumpadena kasutatakse hea imemisvõimega tsntrifugaalpumpi.

Masinaruumide, võllitunneli ja teiste laevaruumide pilssides naftaprodukte sisaldava vee käitlemine toimub muust kuivendussüsteemist eraldatud süsteemiga. Sellel eesmärgil on paigaldatud eraldi naftase pilsivee pump, pilsivee separaator ja automaatikaseade, mis analüüsib naftaproduktide kontsentratsiooni pumbatavas vees ja sõltuvalt analüüsi tulemustest juhitakse see parda taha või pilsivee kogumistanki. Masinaruumi avariikuivenduseks peab olema üks pilsikaevudest vahetult ühendatav kuivenduspumbaga läbi normaalselt suletud ja plommitud tagasilöögiklapi. Pilsiveepumbana kasutatakse reeglina ekstsentrikkruvipumpasid, mis võimaldavad pumbata abrasiivsete, suure viskoossusega jm. erinevate lisanditega vedelikke. Kuivendussüsteemid võivad olla autonoomsed (iga veetihe laevaruum on varustatud eraldi süsteemiga) või kesksed (kuivenduspumbad ja klapikarbid on masinaruumis).

Kuivendussüsteemiga opereerimine (klappide avamine ja sulgemine, pumpade käivitamine ja seiskamine, nivoo jälgimine) kaasaegsetes laevades toimub kaugjuhtimise teel masina kontrollruumist või masinaruumis paiknevast juhtpuldist, vanemates laevades ka käsitsi.

Avariisituatsioonis on võimalik naftase vee parda taha pumpamine ka kõikidest naftase vee pilsikaevudest kuivenduspumbaga või ballastpumbaga. Süsteemide ühendamiseks on paigaldatud normaalselt suletud ja plommitud tagasilöögiklapid.

Autor: Jüri Kask

Allikad

Heino Punab. Lauri Laks. Jaan Läheb. Harli Moosaar. Laeva abimehhanismid, seadmed ja süsteemid. ISBN 978-9985-808-57-3