Nynäshamni sadam

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 3. detsember 2019, kell 00:54 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)

Nynäshamni sadam on osa kontsernist Stockholmi Sadamad lõuna pool Stockholmi. Sellest sadamast lähtuvad laevaliinid Gotlandile. Nynäshamnist põhja pool ehitatakse uut Norviki kaubasadamat.

Ajalugu

Sadama ajalugu sai alguse raudteest, mida kavandati juba 1850. aastail Stockholmist väiksesse kalasadamasse, et kujundada sellest jäävaba süvasadam ja suvituskoht. Esimene katse tehti 1872. aastal, kuid see projekt ei saanud rahastust. ka järgmised katsed ei andnud tulemusi, kuni geoloogiaprofessor, Venemaal Nobeli naftatööstuses töötanud Hjalmar Sjögren ostis 1892. aastal Nynäsi mõisa ja kuus aastat hiljem asutati raudteekompanii.

1901. aastal valmis raudtee, 1902. aastal alustas Gotlandi laevaliin. Sadam on piisavalt kaitstud ja sellesse sissesõit pole keeruline.

1928. aastal rajati Nynäshamni esimene moodne naftatöötlustehas. Kaks aastat hiljem loodi Nynäs Petroleum (nüüdse nimega Nynas), millele kuulub Nynäshamni naftasadam.

1992. aastal sai Nynäshamni sadamast osa Stockholmi Sadamatest. Nynäshamnist väljuvad parvlaevaliinid Visbysse, Lätti ja Poolasse, alates 2000. aastast peatuvad sadmas ka kruisilaevad.

2016. aastal alustati Nynäshamnist põhja pool Norviki sadama ehitust.[1]

Viited