Erinevus lehekülje "Palgiparvetus" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(kategooria)
 
(ei näidata 3 kasutaja 5 vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''palgiparvetus''' - oksatustatud ning tükeldatud puutüvede teisaldamine veeteed mööda. Eestis alustati palgiparvetust jõgedel 18. sajandi lõpul, tähtsamateks veeteedeks kujunesid Pärnu ja Emajõe jõgikonnad, Väike-Emajõgi, Võrtsjärv ja Peipsi järv. Kesksemad parvede koostekohtadeks olid Rannapungerja, Lohusuu, Omedu, Laane ja Mehikoorma Peipsil, Kavastu ja Kastre Emajõel, Oiu ja Suislepa Võrtsjärvel ja Pikasilla Väike-Emajõel. Palgiparve moodustasid omavahel trossiga ühendatud parvikud, mis koosnesid 6m pikkustest ridamisi teineteisele veeretatud ja lattidega kihiliselt kinnitatud palkidest, parviku maht umbes 20tm. Parve keskmine pikkus Peipsil ulatus 300-500m, maht 800-1000tm, mass 450-600t. Emajõel ja Võrtsjärvel olid parved poole väiksemad. Palgiparved veeti peamiselt Tartusse, ka Narva ja Pihkvasse. 1956-1960.a võeti kasutusele täistüvedest puntparved, see kiirendas parvekoostamist ning vähendas käsitsitööd. Palgiparvetus hääbus (ametlikult 1962.a) muude veoliikide arengu tõttu. Palgiparvetus ning eriti hajaliparvetust peeti jõgede suureks saasteallikaks.
+
'''Palgiparvetus''' on oksatustatud ning tükeldatud puutüvede teisaldamine veeteed mööda. Eestis alustati palgiparvetust jõgedel 18. sajandi lõpul, tähtsamateks veeteedeks kujunesid Pärnu ja Emajõe jõgikonnad, Väike-Emajõgi, Võrtsjärv ja Peipsi järv. Kesksemad parvede koostekohad olid Rannapungerja, Lohusuu, Omedu, Laane ja Mehikoorma Peipsil, Kavastu ja Kastre Emajõel, Oiu ja Suislepa Võrtsjärvel ja Pikasilla Väike-Emajõel.  
  
Autor: Enn Oja
+
Palgiparve moodustasid omavahel [[tross]]iga ühendatud parvikud, mis koosnesid kuue meetri pikkustest ridamisi teineteisele veeretatud ja lattidega kihiliselt kinnitatud palkidest, parviku maht umbes 20 tihumeetrit. Parve keskmine pikkus Peipsil ulatus 300-500 meetrini, maht 800-1000 tihumeetrit, mass 450-600 tonni. Emajõel ja Võrtsjärvel olid parved poole väiksemad. Palgiparved veeti peamiselt Tartusse, ka Narva ja Pihkvasse. 1956-1960. aastatel võeti kasutusele täistüvedest puntparved, see kiirendas parvekoostamist ning vähendas käsitsitööd. Palgiparvetus hääbus (ametlikult 1962. aastal) muude veoliikide arengu tõttu. Palgiparvetust ning eriti hajaliparvetust peeti jõgede suureks saasteallikaks.
  
Allikas: Mereleksikon, 1996
+
{{mereleksikon}}
  
<gallery>
+
[[Kategooria:Lastimine]]
Pilt:palgiparvetus1.jpg|20.aprill 1952 Solguti vaatluspost
 
Pilt:palgiparvetus2.jpg
 
Pilt:palgiparvetus3.jpg
 
Pilt:palgiparvetus4.gif|Palkide parvetamine Narva jõkke Korodenko parvetuskanalil
 
</gallery>
 

Viimane redaktsioon: 5. juuni 2016, kell 01:00

Palgiparvetus on oksatustatud ning tükeldatud puutüvede teisaldamine veeteed mööda. Eestis alustati palgiparvetust jõgedel 18. sajandi lõpul, tähtsamateks veeteedeks kujunesid Pärnu ja Emajõe jõgikonnad, Väike-Emajõgi, Võrtsjärv ja Peipsi järv. Kesksemad parvede koostekohad olid Rannapungerja, Lohusuu, Omedu, Laane ja Mehikoorma Peipsil, Kavastu ja Kastre Emajõel, Oiu ja Suislepa Võrtsjärvel ja Pikasilla Väike-Emajõel.

Palgiparve moodustasid omavahel trossiga ühendatud parvikud, mis koosnesid kuue meetri pikkustest ridamisi teineteisele veeretatud ja lattidega kihiliselt kinnitatud palkidest, parviku maht umbes 20 tihumeetrit. Parve keskmine pikkus Peipsil ulatus 300-500 meetrini, maht 800-1000 tihumeetrit, mass 450-600 tonni. Emajõel ja Võrtsjärvel olid parved poole väiksemad. Palgiparved veeti peamiselt Tartusse, ka Narva ja Pihkvasse. 1956-1960. aastatel võeti kasutusele täistüvedest puntparved, see kiirendas parvekoostamist ning vähendas käsitsitööd. Palgiparvetus hääbus (ametlikult 1962. aastal) muude veoliikide arengu tõttu. Palgiparvetust ning eriti hajaliparvetust peeti jõgede suureks saasteallikaks.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.