Erinevus lehekülje "Peamasin" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Peamasin''' on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin. Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (pms. sõukruvi, ka hõljuklaeva tõstepuhurid...)
 
1. rida: 1. rida:
'''Peamasin''' on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin. Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (pms. sõukruvi, ka hõljuklaeva tõstepuhurid ja veopropellerid või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitav purjeseade). Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes
+
'''Peamasin''' on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin. Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (pms. sõukruvi, ka hõljuklaeva tõstepuhurid ja veopropellerid või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitav purjeseade). Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes paratamatu võimsuskao ning peamasina tööd tagavate abimehhanismide (oma)-võimsuse suurusest. Sobivaim laevajõuseade valitakse msg. tehn. ja maj. kaalutluste põhjal. Tänapäeva levinuimate laevade -- üldotstarbe-kaubalaevade -- peamasin on tavaliselt aeglane reversiivdiisel (ökonoomne, lühike käivitusaeg, otseülekanne sõukruvile), kuid suurel võimsusel (üle 25 MW) osutub see liiga raskeks. Peamasinate arv oleneb laeva otstarbest ja jõuseadme ([[laevajõuseade]]) tüübist. Nt. on maailma suurimal kraanalaeval MICOPERI 7000 10 peadiiselgeneraatorit (koguvõimsus 55,6 MW). Reguleeritava sammuga sõukruvi või sõuelektrimootoritega laeva peamasinate ühtlane töörežiim (otseülekande puhul vältimatu muutkoormuse ja reverseerimise asemel) võimaldab nende lihtsamat tarindust ja suuremat kestvust. Mitme peamasina korral paraneb jõuseadme remonditavus ja suureneb laeva meresõidukindlus (nt. 3 peamasinast töötab pidevalt 2). Vt. ka aatomilaev, aurujõuseade, diiselmootor, gaasiturbiin.
 +
 
 +
{{Mereleksikon}}

Redaktsioon: 7. november 2011, kell 08:38

Peamasin on laeva ettenähtud sõidukiirust tagava võimsusega jõumasin. Laeva liikumapanev jõud kantakse peamasinalt üle käiturile (pms. sõukruvi, ka hõljuklaeva tõstepuhurid ja veopropellerid või tuuleenergia nüüdisrakendusena ehitatud raaljuhitav purjeseade). Peamasina võimsus oleneb soovitud kiirusega sõiduks vajaliku jõu, jõuülekandes paratamatu võimsuskao ning peamasina tööd tagavate abimehhanismide (oma)-võimsuse suurusest. Sobivaim laevajõuseade valitakse msg. tehn. ja maj. kaalutluste põhjal. Tänapäeva levinuimate laevade -- üldotstarbe-kaubalaevade -- peamasin on tavaliselt aeglane reversiivdiisel (ökonoomne, lühike käivitusaeg, otseülekanne sõukruvile), kuid suurel võimsusel (üle 25 MW) osutub see liiga raskeks. Peamasinate arv oleneb laeva otstarbest ja jõuseadme (laevajõuseade) tüübist. Nt. on maailma suurimal kraanalaeval MICOPERI 7000 10 peadiiselgeneraatorit (koguvõimsus 55,6 MW). Reguleeritava sammuga sõukruvi või sõuelektrimootoritega laeva peamasinate ühtlane töörežiim (otseülekande puhul vältimatu muutkoormuse ja reverseerimise asemel) võimaldab nende lihtsamat tarindust ja suuremat kestvust. Mitme peamasina korral paraneb jõuseadme remonditavus ja suureneb laeva meresõidukindlus (nt. 3 peamasinast töötab pidevalt 2). Vt. ka aatomilaev, aurujõuseade, diiselmootor, gaasiturbiin.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.