Erinevus lehekülje "Peiling" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Peiling''' (rts ''pejling'' <holl ''peilung''), van peilung on vaadeldava objekti (orientiiri) suund, mida väljendab meridiaani tasandi põhjasuuna ja vaatleja asukohta (nt kompassi ke...)
 
P (2 redaktsiooni)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Peiling''' (rts ''pejling'' <holl ''peilung''), van peilung on vaadeldava objekti (orientiiri) suund, mida väljendab meridiaani tasandi põhjasuuna ja vaatleja asukohta (nt kompassi keset) ning vaadeldavat objekti läbiva püsttasandi vaheline nurk. Selle järgi, missugusest meridiaanist nurk mõõdetakse, nimetatakse peilingut tõeliseks, magnet- või kompassipeilinguks. Peilingu lugem oleneb [[horisont|horisondi]] jagamise süsteemist. Vastaspeiling on peilingust 180° võrra erinev suund. Olenevalt [[kompass]]i tüübist võib peiling olla kas magnetkompassipeiling või gürokompassipeiling, navigatsiooniseadmeist annab [[raadiopeilingaator]] raadiopeilingu, radar raadiolokatsioonipeilingu.
+
'''Peiling''' (rootsi ''pejling'', hollandi ''peilung'') on vaadeldava objekti (orientiiri) suund, mida väljendab meridiaani tasandi põhjasuuna ja vaatleja asukohta (näiteks [[kompass]]i keset) ning vaadeldavat objekti läbiva püsttasandi vaheline nurk. Selle järgi, missugusest meridiaanist nurk mõõdetakse, nimetatakse peilingut tõeliseks, magnet- või kompassipeilinguks. Peilingu lugem oleneb [[horisont|horisondi]] jagamise süsteemist. Vastaspeiling on peilingust 180° võrra erinev suund. Olenevalt [[kompass]]i tüübist võib peiling olla kas magnetkompassipeiling või [[gürokompass]]ipeiling, navigatsiooniseadmeist annab [[raadiopeilingaator]] raadiopeilingu, [[radar]] raadiolokatsioonipeilingu.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
 +
 +
[[Kategooria:Navigatsioon]]

Viimane redaktsioon: 18. veebruar 2015, kell 18:26

Peiling (rootsi pejling, hollandi peilung) on vaadeldava objekti (orientiiri) suund, mida väljendab meridiaani tasandi põhjasuuna ja vaatleja asukohta (näiteks kompassi keset) ning vaadeldavat objekti läbiva püsttasandi vaheline nurk. Selle järgi, missugusest meridiaanist nurk mõõdetakse, nimetatakse peilingut tõeliseks, magnet- või kompassipeilinguks. Peilingu lugem oleneb horisondi jagamise süsteemist. Vastaspeiling on peilingust 180° võrra erinev suund. Olenevalt kompassi tüübist võib peiling olla kas magnetkompassipeiling või gürokompassipeiling, navigatsiooniseadmeist annab raadiopeilingaator raadiopeilingu, radar raadiolokatsioonipeilingu.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.