Saaristuväil

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 24. juuni 2021, kell 01:07 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö)

Saaristuväil on merekeele nõukoja 2020. aastal loodud uudissõna, millega tähistatakse ÜRO mereõiguse koodeksi artiklis 53 käsitletud saartevahelist laevateed.[1]

Nimetus "saartevaheline laevatee" on mõistetav vaid konventsiooni artikli 53 kontekstis, mitte iseseisva sõnaühendina, sest siis võiks see tähendada igasugust laevateed, mis on saarte vahel. Ent konventsioonis tähistab see väljend artiklis 49 arhipeloaagivete osa ehk ala, mis võimaldab välisriikide laevadel saarestikuriike läbida või lennukitel neist üle lennata. Näiteks artikkel 53 p 5: "Nimetatud laevateed ja õhukoridori käsitatakse peateena lähte- ja sihtkoha vahel. Saartevahelisel teel läbisõidul olevad laevad ja ülelennul olevad õhusõidukid ei kaldu peatee kummastki servast kõrvale üle 25 meremiili eeldusel, et need laevad ja õhusõidukid ei sõida kallastele lähemale kui 10% vahemaast, mis eraldab laevateed ääristavate saarte lähimaid punkte."

Õigusteadlane Heiki Lindpere tutvustab arhipelaagivete kontseptsiooniViitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Nimeta viitamissiltidel peab olema sisu., mida konventsiooni artiklis 49 nimetatakse "saartevaheliseks mereks ja selle kohal asuvaks õhuruumiks".

Viited

  1. Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsioon Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni mereõiguse konventsioon

Teistes keeltes