Stadsgården

Allikas: Mereviki
Redaktsioon seisuga 20. juuli 2020, kell 00:05 kasutajalt Madli (arutelu | kaastöö)
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Stadsgårdeni terminal MARIELLA taustal
Mälestustahvel Stadsgårdeni suurele linna laevatehasele, kust viimasena ehitatud laev lahkus 1907. aastal

Stadsgården on Stockholmi Sadamate osa Stockholmis.

Stadsgårdeni kaudu sõidavad Viking Line'i parvlaevad Soome ja Vikingiterminalis silduvad ka suuremad kruisilaevad. Slusseni ligidal on väiksem terminal, mida kasutab Birka Cruises.

Ajalugu

Stadsgårdshamnen on üks Stockholmi vanemaid sadamaid. Oma nime sai see 15. sajandil laevatehaselt, kus ehitati ja ka hoiti linna laevu.

Juba 1662. aastal kolis sinna vanalinnast rauaeksport. Sadamat laiendati aastail 1875-1915: lõhati kaljusid, süvendati akvatooriumi, tugevdati kaisid ning paigaldati kraanad ja ehitati terminal, 1870. aastal oli ehitatud raudteeharu.

1930. aastal lõpetas tegevuse erastatud laevatehas, mis ei mahtunud enam hästi edenenud sadamasse. Seda mälestab pronkstahvel sadama taga kaljul. 20. sajandi keskel sattus sadama tegevus aina enam konflikti Nackasse suunduva liiklusvooga ning tükklasti käitlemine lõpetati ja sadam hakkas teenindama üksnes parvlaevu ning suviti kruisilaevu. 1970. aastail lammutati sadamalaod ja muud sadamahooned. Alles jäi üksnes suur tollimaja, milles paikneb nüüd fotomuuseum Fotografiska.

Välislingid

Stadsgården Stockholmi Sadamate kodulehel