Erinevus lehekülje "Tamm" redaktsioonide vahel

Allikas: Mereviki
(New page: '''Tamm''' on pikk ja suhteliselt kitsas massiivne vesiehitis, sarnaneb kujult muuliga. Eristatakse survelisi (veetase kummalgi pool erisugune) ja surveta tamme. Esimesed rajatakse jõ...)
 
(kategooria ja lingid)
 
(ei näidata ühe teise kasutaja üht vahepealset redaktsiooni)
1. rida: 1. rida:
'''Tamm''' on pikk ja suhteliselt kitsas massiivne vesiehitis, sarnaneb kujult [[muul]]iga. Eristatakse survelisi (veetase kummalgi pool erisugune) ja surveta tamme. Esimesed rajatakse jõe- ja merekallaste üleujutuste vältimiseks (tõkketammid), piki kanalite või jõgede kaldaid, hüdrosõlme ehitiste ühendamiseks veekogu kallastega jms otstarbel. Surveta tamme (veetase mõlemal pool ühesugune), ehitatakse nagu muulegi sadamate, kanalisuuete, lüüside jms kaitseks lainetuse, jäämineku, kiire voolu, uhtainete ja ujuvate esemete eest, teede viimiseks üle väinade (nt Muhu väina tamm) ning jõgede reguleerimiseks ja laevasõidutingimuste parandamiseks. Tamm ehitatakse peamiselt kohalikust materjalist, aluseks enamasti fašiin, nõlvad kindlustatakse mätastega, sillutisega vm viisil.
+
'''Tamm''' on pikk ja suhteliselt kitsas massiivne vesiehitis, sarnaneb kujult [[muul]]iga. Eristatakse survelisi tamme, mille veetase on kummalgi pool erisugune, ja surveta tamme.
 +
 
 +
'''Survelised''' tammid rajatakse jõe- ja merekallaste üleujutuste vältimiseks (tõkketammid), piki kanalite või jõgede kaldaid, hüdrosõlme ehitiste ühendamiseks veekogu kallastega jms otstarbel.
 +
 
 +
'''Surveta''' tamme, mille veetase on mõlemal pool ühesugune, ehitatakse nagu muulegi [[sadam]]ate, kanalisuuete, [[lüüs]]ide jms kaitseks lainetuse, jäämineku, kiire voolu, uhtainete ja ujuvate esemete eest, teede viimiseks üle [[väin]]ade (nt [[Muhu väin]]a tamm) ning jõgede reguleerimiseks ja laevasõidutingimuste parandamiseks.
 +
 
 +
Tamm ehitatakse peamiselt kohalikust materjalist, aluseks on enamasti fašiin ja nõlvad kindlustatakse mätastega, sillutisega vm viisil.
  
 
{{Mereleksikon}}
 
{{Mereleksikon}}
 +
 +
[[Kategooria:Sadam]]

Viimane redaktsioon: 10. jaanuar 2017, kell 00:59

Tamm on pikk ja suhteliselt kitsas massiivne vesiehitis, sarnaneb kujult muuliga. Eristatakse survelisi tamme, mille veetase on kummalgi pool erisugune, ja surveta tamme.

Survelised tammid rajatakse jõe- ja merekallaste üleujutuste vältimiseks (tõkketammid), piki kanalite või jõgede kaldaid, hüdrosõlme ehitiste ühendamiseks veekogu kallastega jms otstarbel.

Surveta tamme, mille veetase on mõlemal pool ühesugune, ehitatakse nagu muulegi sadamate, kanalisuuete, lüüside jms kaitseks lainetuse, jäämineku, kiire voolu, uhtainete ja ujuvate esemete eest, teede viimiseks üle väinade (nt Muhu väina tamm) ning jõgede reguleerimiseks ja laevasõidutingimuste parandamiseks.

Tamm ehitatakse peamiselt kohalikust materjalist, aluseks on enamasti fašiin ja nõlvad kindlustatakse mätastega, sillutisega vm viisil.

MERLE2.jpg See artikkel on kirjutatud 1996. aasta Mereleksikoni põhjal.